Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Historia łyżwiarstwa, czyli narodziny łyżwiarstwa figurowego!

Historia łyżwiarstwa, czyli narodziny łyżwiarstwa figurowego!

W poniższym tekście zaprezentujemy Wam po krótce historię łyżwiarstwa, a dalej – historię łyżwiarstwa figurowego. Skąd się wzięły pierwsze łyżwy? Jak narodziło się łyżwiarstwo figurowe? Przeczytajcie o tym poniżej:

 

1. Historia ŁYŻWIARSTWA w pigułce

Jak wszystko na świecie tak i łyżwiarstwo wzięło skądś swój początek. Wydawać by się mogło, iż nie jest to sport który może pochwalić się wieloletnią tradycją. Otóż jesteście w błędzie. Najstarsza – jak dotychczas – para łyżew sięga około 3000 roku p.n.e. – znaleziona została na dnie jeziora w Szwajcarii. Łyżwy zrobione były z kości nóg dużych zwierząt. Na każdym końcu kości znajdowały się otwory przez które przeplecione były skórzane paski służące do umocowania łyżwy do stopy.

 

         

 

Łyżwiarstwo – jako forma poruszania się po lodzie – sięga co najmniej VIII wieku, kiedy ludzie w Europie Północnej jeździli po zamarzniętych jeziorach i rzekach na prymitywnych łyżwach wykonanych z kości zwierzęcych. Jazda na łyżwach jest jedną z najprzyjemniejszych form sportu i rozrywki.

Pierwsze łyżwy były wykonane z kości zwierzęcych i przywiązywało się je do stóp skórzanymi paskami. Około XIV wieku, Holendrzy zaczęli używać łyżew z żelazną płozą umieszczoną wewnątrz drewnianej obudowy. Łyżwy te nijak przypominały te na których jeździmy dziś – były one sporo dłuższe, a ich płoza w całości przylegała do podłoża. Nie przypadkowo Holandia nazywana jest prekursorem łyżwiarstwa. Kanały służące jako wodne trakty komunikacyjne w czasie zim w całości pokryte były lodem. Idealnym środkiem transportu okazały się łyżwy.

Od Średniowiecza łyżwy zaczęto wykorzystywano także w celach rekreacyjnych, pojawiły się również pierwsze wzmianki rozróżniające łyżwiarstwo figurowe i szybkie.

W XVIII w. częste stało się identyfikowanie jazdy na łyżwach z zabawą. W ten sposób czas spędzali władcy angielscy i szkoccy z dynastii Stuartów, królowa Maria Antonina, Madame Pompadour, a także Napoleon I i III.

W okresie Odrodzenia znajdujemy pierwsze wzmianki o produkowaniu dwóch rodzajów łyżew: krótkich – do jazdy figurowej i długich – do jazdy szybkiej. Łyżwiarstwo zatem traktowane było początkowo jako środek komunikacji, ale już we wczesnym Średniowieczu jazda na łyżwach potraktowana została jako zabawa. Obok funkcji użytkowej łyżwy zaczęły mieć zastosowanie podczas różnych świąt jako forma rozrywki – odbywały sie pokazy w czasie których łyżwiarze popisywali się swą sztuką.

W  1889 r. Holendrzy zorganizowali pierwsze Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 500 m, 1500 m, 5000 m i 10000 m. Do Holendrów należy również pomysł skonstruowania łyżew o wydłużonym ostrzu w Polsce zwanymi panczenami.

Po roku 1900 w łyżwach zastosowano ząbki co bezpośrednio rozróżniło jazdę szybką od figurowej.

 

                                                        

 

 

 

2. ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE – historia

„Ojcem” łyżwiarstwa figurowego był Jackson Haines (1840-1875) amerykański baletmistrz, który w 1864 r. połączył łyżwiarstwo z baletem i zaprezentował pierwszy jazdę „artystyczną” do podkładu muzycznego. Jeździł na zaprojektowanych przez siebie łyżwach składających się z metalowych płóz przyczepianych bezpośrednio do butów. W latach ’60 i ’70 spopularyzował łyżwiarstwo figurowe w Europie.

 

              JACKSON HAINES     

 

 

Pod koniec XIX w. łyżwiarstwo figurowe oficjalnie uznane zostało za dziedzinę sportu.

W 1892 r. powstał Międzynarodowy Związek Łyżwiarski. W 1896 r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym, a w 1891 roku Mistrzostwa Europy– na razie tylko w konkurencji solistów.

Początki XX w. były bardzo owocne dla dziedziny sportu jaką jest łyżwiarstwo figurowe.

Takie sławy łyżwiarskie jak Urlich Salchow, Werner Rittberger, Axel Paulsen czy Alois Lutz właśnie w tym okresie jeździli i zapisywali się na kartkach historii skokami, które do dziś stanowią podstawowe elementy programów łyżwiarskich.

 

 AXEL PAULSEN                        URLICH SALCHOW

 

 

           FIGURA AXEL              

 

 

W roku 1908 łyżwiarstwo figurowe po raz pierwszy pojawiło się na Igrzyskach Olimpijskich – co ciekawe były to igrzyska letnie. W Warszawie, w tym samym roku odbyły się także istrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym. Ze względu na zaborcze podziały państwa, polscy zawodnicy zmuszeni byli startować w obcych barwach. Jazda figurowa na stałe weszła do kanonu zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 1924.

W konkurencji solistów oraz par sportowych w Polsce mistrzostwa kraju rozgrywane są od 1922 roku. W 1930 r. do dziedzin łyżwiarskich dodano jazdę indywidualną kobiet, a w 1956 r. dodano kategorie par tanecznych.

Pierwszymi polskimi zawodnikami, którzy w tym okresie osiągnęli sukces na arenie międzynarodowej byli: Zofia Bilorówna i Tadeusz Kowalski startujący jako para sportowa.

Dziewięciokrotnie zdobyli oni tytuł mistrzów Polski (1927-1935) oraz brązowy medal na mistrzostwach Europy w Pradze w 1934 r.

 

 

   KONKURENCJA                      ROK WPROWADZENIA KONKURENCJI

                                              MISTRZOSTWA ŚWIATA           MISTRZOSTWA EUROPY

SOLIŚCI

1896

1891

SOLISTKI

1906

1930

PARY SPORTOWE

1908

1930

TAŃCE NA LODZIE

1951

1954

 

 

W dzisiejszych czasach możemy cieszyć oczy pięknymi wykonaniami sportowców, którzy zdają się latać ponad taflą lodu. Pamiętajcie jednak, że łyżwiarstwo figurowe jest jedną z najstarszych dyscyplin sportu.

Ponadto rozmaite formy łyżwiarstwa są popularną i bardzo lubianą formą rekreacji.

 

Ogromny wybór łyżew dostępny jest w sklepie internetowym: http://www.lyzwy-sklep.pl/ 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry