Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Hokej na rolkach

Hokej na rolkach

Hokej na rolkach trafił do Polski w latach 90 podczas boomu na jazdę na rolkach. Jednak dopiero w roku 2000 doczekaliśmy się 10 zarejestrowanych drużyn hokeja na rolkach w Polskim Związku Sportów Wrotkarskich opiekującym się tą dyscypliną.

W maju tego roku po raz pierwszy odbył się turniej o tytuł mistrza Polski kobiet, choć już we wcześniejszych latach kadra kobiet reprezentowała nas w międzynarodowych rozgrywkach. Polska starała się kilka lat temu o organizację Mistrzostw Europy mężczyzn w 2010 roku. Aktualnym mistrzem Europy w hokeju na rolkach mężczyzn jest Szwajcaria. Podczas tegorocznego turnieju nasza reprezentacja nie wygrała żadnego spotkania i zajęła ostatnią lokatę. Mistrzem Polski 2009 są Marsjanie Opole.

Skąd wziął się hokej na rolkach? Kiedyś ten sport uprawiano na zwykłych wrotkach. Na przełomie XIX i XX wieku nazywano go roller polo i był popularny w Stanach Zjednoczinych. Na początku XX wieku grano w hokeja na rolkach w Ameryce i Europie. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1936 roku w Niemczech. Sport zyskał rzesze miłośników dopiero wraz z pojawieniem się łyżworolek w takim kształcie, jaki teraz znamy. Najpopularniejsze są rekreacyjne ligi hokeja na rolkach, choć w USA z przerwami funkcjonuje profesjonalna liga. Regularnie rozgrywane są amatorskie turnieje.   

Hokej na rolkach wywodzi się z hokeja na lodzie, obydwie dyscypliny jednak różnią się między sobą, wiele zasad uproszczono.  

Usunięto element agresji – kontakt fizyczny między zawodnikami jest zabroniony

Można kopać krążek/piłkę, ale gole w ten sposób strzelone nie są uznawane

Nie ma spalonych – gracze mogą zagrywać z każdego miejsca boiska

Gra się gumową piłką albo krążkiem o średnicy około 7 cm

Kije wykonane z drewna lub innych materiałów powinny mieć długość ok. 1m

Zawodnicy grają w ochraniaczach

Mecze podzielone są na dwie 20 minutowe części

Boisko ma takie same wymiary jak lodowisko do hokeja – 40 m na 20 m. Powinno mieć drewnianą podłogę, ale w zasadzie każda inna gładka powierzchnia się nadaje, byleby nie byłą śliska.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry