Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jak wybrać buty do squasha?

Jak wybrać buty do squasha?

Squash to sport niezwykle dynamiczny, który aktywizuje wszystkie partie mięśni i zmusza zawodników do wylewania litrów potu. Osoby, które spróbowały tej dyscypliny doskonale wiedzą, że największe obciążenia w trakcie rozgrywki muszą znosić nie tylko ręce, lecz przede wszystkim stopy. Oczywiste więc jest to, że właściwie dobrane obuwie to połowa sukcesu.

Refleks, ruch, instynktowne podejmowanie błyskawicznych decyzji. Tutaj każdy krok musi być pewny i stabilny. Jeśli agresja i prędkość Ci nie odpowiadają, w squashu się nie sprawdzisz. Natomiast jeżeli czujesz się w takim środowisku jak ryba w wodzie, to musisz wiedzieć, że bez porządnego obuwia daleko nie zajdziesz. Buty do squasha muszą być bardzo dobrze dopasowane, muszą świetnie amortyzować każdy krok oraz zapewniać doskonałą przyczepność.

Kupując buty do gry w squasha należy kierować się kilkoma kryteriami:

 1. Kup buty sportowe na podeszwie nie zostawiającej śladów na podłodze. W większości klubów zwraca się na to dużą uwagę i gracze w złym obuwiu nie są wpuszczani na kort.
  Z naszych doświadczeń wynika, że niektóre modele butów z napisem „Non marking” na podeszwie zostawiają jednak ślady, zwłaszcza na olejowanych drewnianych podłogach. Żeby oszczędzić sobie rozczarowań i nieporozumień, najlepiej kupić obuwie na podeszwie w jasnym kolorze: białym, kremowym lub żółtym! W sklepach sportowych można je znaleźć zazwyczaj w części z obuwiem halowym.
 2. Najczęściej spotykane w tej grupie są buty do gry w halową piłkę nożną. Nadają się one do gry w squasha, ale lepiej kupić modele wykonane częściowo z materiału, bo są lżejsze i zapewniają większą wentylację stóp. Większość osób gra w niskim obuwiu, a tylko nieliczni kupują buty zakrywające kostki. Na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj osoby mające problemy ze stawami skokowymi. Buty do squasha powinny być lekkie i wygodne. Ponieważ gra charakteryzuje się ciągłymi zmianami kierunku, but powinien stabilizować stopę i być do niej dobrze dopasowany.
 3. Warto zwrócić uwagę na wysokość podeszwy: im niższa tym mniejsze prawdopodobieństwo zwichnięcia kostki. Oczywiście większość modeli butów do squasha posiada wbudowane w podeszwy systemy amortyzujące i zmniejszające przeciążenia stóp.

 Jasna podeszwa butów halowych

 

Cechy obuwia do squasha:

Wytrzymałość – nie ma większego sensu kupowanie byle jakich butów. Podczas gry w squasha buty zostają poddane dużym obciążeniom, jeżeli są byle jak sklejone, nie mają solidnych szwów, to po kilku meczach skapitulują. I trzeba będzie kupić nowe. Po co wyrzucać pieniądze w błoto, lepiej zainwestować raz, a porządnie.

Wentylacja – jak już wspomnieliśmy, squash wyciska z zawodników siódme poty. Jeżeli buty, w których grasz zostały zrobione z jednolitego kawałka sztucznego materiału bez perforacji, szybko w ich wnętrzu będziesz mieć mokre bagienko, które jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii. Takie buty szybko przestaniesz lubić i zapewne nie przejdziesz obok nich obojętnie – Twój nos szybko da Ci znać, że wybór nie był trafiony. Zatem, podobnie jak w modelach do biegania, buty do squasha częściowo powinny być zrobione z mocnej siatki. Dobrze też jeśli wkładka ma właściwości bakteriostatyczne. Wentylacja zapewnia komfort gry i zdrowe środowisko dla stóp.

Amortyzacja – cienka, twarda jak kamień podeszwa i takie same wkładki to dla zawodnika squasha duże zagrożenie. Grając, często przeskakujesz z miejsca na miejsce, złe obuwie może być więc przyczyną kontuzji stawu skokowego. Podeszwa i wkładka muszą być elastyczne aby amortyzować każde gwałtowne zetknięcie z podłożem. W przeciwnym razie gra nie będzie przyjemna, a będzie bolesna. 

Przyczepność – squash to nagłe zmiany kierunku ruchu. Śliskie, zrobione z twardego plastiku podeszwy to totalna pomyłka. But musi zapewniać doskonałą przyczepność. Każdy poślizg to nie tylko strata punktu, lecz przede wszystkim ryzyko urazów.

Podeszwa „non marking” (niepozostawiająca śladów na parkiecie) to podstawa. Wiele klubów przykłada do tego bardzo dużą uwagę i jeśli Twoje buty będą zostawiać na parkiecie czarne linie, najzwyczajniej w świecie obsługa kortów nie pozwoli Ci zagrać. Bywa, że nawet buty oznaczone przez sprzedawców lub producentów jako non marking często nie spełniają tego wymogu. Dlatego najbezpieczniej wybrać buty z podeszwami w jasnym kolorze – białym, kremowym lub żółtym. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i nieprzyjemności.

 

Jeśli jesteś już zaawansowanym graczem, powinieneś pomyśleć o typowym obuwiu przeznaczonym do gry w squasha. Najlepsze buty do tej dyscypliny sportu produkowane są przez marką ASICS. W najnowszej kolekcji ASICS proponuje klika bardzo ciekawych modeli do gry w squasha:

–          GEL-BLADE 

–          GEL-HUNTER

–          GEL-DOHA

–          GEL-PROGRESIVE

 

Buty typowo squashowe produkowane przez profesjonalne firmy, jak na przykład ASICS, opierają się na całej masie systemów i mechanizmów wbudowanych w buta. Ich celem jest zapewnić graczowi, amortyzację, komfort, bezpieczeństwo i szybkość na korcie.

 

Do najpopularniejszych systemów stosowanych przez ASICS w obuwiu squashowym należą:

 

ASYMMETRICAL LACING DESIGN – System sznurowania odpowiadający naturalnej budowie stopy, zmniejsza ryzyko podrażnień, zapewnia komfort I dopasowanie.

 

I.G.S. – Angażuje powiązane ze sobą komponenty dla uwydatnienia naturalnego ruchu stopy od pięty do palców.

 

TRANSITION MIDSOLE – Podeszwa środkowa z elementów o trzech rodzajach gęstości wspiera szybkie zmiany w ukierunkowaniu stopy.

 

REARFOOT GEL®CUSHIONING SYSTEMS – Łagodzi wstrząsy podczas fazy uderzenia I pozwala na płynne przejście do fazy środkowej.

 

PHF (Personal Heel Fit) – Trzy warstwy specjalnej, dopasowującej się do stopy pianki umieszczonej w zapiętku buta w celu osiągnięcia indywidualnego dopasowania.

 

TRUSSTIC – Obniża wagę całej konstrukcji podeszwy jednocześnie wzmacniając integralną strukturę buta.

 

NC RUBBER OUTSOLE – Podeszwa zawierająca więcej naturalnej gumy niż tradycyjna, co skutkuje jeszcze lepsza przyczepnością.

 

MAGIC SOLE – Wentylowana wkładka i podeszwa zewnętrzna zmniejsza wagę i zwiększa oddychalność.

 

WET GRIP RUBBER – Materiał podeszwy zewnętrznej zapewniający pewny kontakt z podłożem, szczególnie na wilgotnej podłodze w hali.

 

CALIFORNIA LASTED – Dla lekkości i elastyczności. Górna część materiału jest zszyta ze wstawka EVA zanim zostaje przyklejona do podeszwy środkowej.

 

REMOVABLE COMPRESSION MOLDED EVA SOCKLINER – Wkładka, którą możesz usunąć w celu umieszczenia w bucie wkładki ortopedycznej.

 

FOREFOOT GEL® CUSHIONING SYSTEM- Tłumi uderzenia o podłoże w czasie biegu.

 

SOLYTE MIDSOLE – Lżejszy niż ASICS’EVA and SpEVA® składnik środkowej części podeszwy. Zapewnia także lepsza amortyzację i trwałość.

 

 

Poza kultowymi modelami butów do squasha marki ASICS, na rynku znajduje sie kilkadziesiąt innych, ciekawych modeli butów do tej dyscypliny sportu. Do naważniejszych producentów obuwia squashowego należą: 

 

 • Adidas
 • Ashaway
 • Mizuno
 • Nike
 • Salming
 • Yonex
 • Wilson

Reasumując: 

Na zakończenie warto wspomnieć, że do produkcji butów do squasha używane są materiały często stosowane przez NASA, stąd ich wysokie ceny. Są to wszelkiego rodzaju włókna sztuczne oraz syntetyczna skóra i doskonała guma. A za to trzeba zapłacić. Oczywiście większość modeli można kupić w rozmiarówce damskiej i męskiej, a także dla juniorów.

Na tego rodzaju butach nie warto oszczędzać. Nawet najlepsze modele mają gwarancję, że przy intensywnej grze wytrzymają na pewno na korcie przez pół roku. Później gwarancji nie ma. Jeżeli zatem chcesz grać często, nie wybieraj najtańszej opcji, bo szybko się okaże, że wcale nie jest taka tania, jeśli trzeba będzie kupić kolejną parę.

Poza wytrzymałościa buta liczy się przy tego typu decyzji także nasze bezpieczeństwo i zdrowie naszych stóp. Na tym nie warto oszczędzać. Nie zapominajmy tez o komforcie gry, który jest wartościa bezcenną. 

      

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry