Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?

Chcesz kupić rakietę do squasha! Nie ważne czy będzie to Twoja pierwsza rakieta, czy poprzednią połamałeś, czy też z dotychczasowej nie jesteś zadowolony, postaramy się pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Zeby wprowadzić Cię w świat rakiet squashowych, omówimy najpierw parametry rakiet.

 

 

WAGA:

Wagę rakiety do squasha podaje się w gramach [g] i nie uwzględnia się naciągu ani owijki na gripie. Większość rakiet waży od 110 do 180 g, zdarzają się też modele, których ciężar dochodzi do 200 g. Waga sprzętu zależy w głównej mierze od materiału, z którego dana rakieta została wykonana. O materiałach, z których produkuje się rakiety do squasha, czytaj w dalszej części artykułu.

Waga rakiety ma wpływ na efekty osiągane podczas gry. Podstawowe zasady zawarliśmy w poniższym schemacie:

Lekka rakieta [g] Ciężka rakieta [g]
100 – 140 140  190
– uderzenia są słabsze
– kontrola piłki jest lepsza
– uderzenie jest mocniejsze
– kontrola piłki jest gorsza

 

BALANS:

Waga rakiety to nie wszystko. Liczy się jeszcze tzw. balans, innymi słowy wyważenie rakiety. Rakieta może mieć środek ciężkości umieszczony w różnych miejscach – bliżej gripu, bliżej główki lub centralnie. Stąd też biorą się oznaczenia balansów: na rączkę, na główkę i przesunięty w stronę środka / na środek.

Producenci, podając balans swoich rakiet, posługują się właśnie określeniami na rączkęna główkęna środek lub też podają go w milimetrach lub centymetrach mierzonych od podstawy gripu. Stąd też określenia „niższy balans” i „wyższy balans”. Możesz również spotkać się z angielskimi oznaczeniami balansu: head-heavy (na główkę), head-light (na grip),mid (centralny).

Balans, w połączeniu z wagą, ma wpływ na kontrolę piłki i siłę uderzenia piłki. W zależności też od tego, jaki balans ma dana rakieta, może się ona wydawać cięższa lub lżejsza, niezależnie od faktycznej swojej wagi. Zależności między typem balansu a jakością gry pokazuje poniższa tabela.

Balans na główkę Balans przesunięty w stronę środka Balans na rączkę
balans >35 cm 34 – 35 cm balans <34 cm
– uderzenia są silniejsze
– trudniej nią manewrować
– sprawia wrażenie cięższej *)
– kompromis między balansem na rączkę i na główkę – słabsze uderzenia
– łatwiej manewrować rakietą
– sprawia wrażenie lżejszej *)

 

POWIERZCHNIA GŁÓWKI:

Wielkość, a dokładnie powierzchnia główki, to kolejny parametr, który trzeba brać pod uwagę, interesując się rakietą do squasha. Powierzchnię główki podaje się w centymetrach kwadratowych (cm2) i może ona wynosić od 450 do ok. 500 cm2. Zależności między wielkością główki a efektami, jakie osiąga się podczas gry, przedstawiliśmy w poniższej tabeli:

Mniejsza główka:

– Uderzenia są bardziej precyzyjne

– Kontrola nad piłka jest większa

 

Większa główka:

– Łatwiej trafić w piłkę

– Nie potrzeba dużych umiejętności

 

NACIĄG:

Każda rakieta fabrycznie jest naciągnięta z siłą ok. 12 – 14 kG. Im lepszy model rakiety, tym lepszy naciąg. W przypadku, gdy decydujesz się na wymianę naciągu (z powodu zerwania lub zmiany na lepszy), warto dopasować siłę naciągnięcia do własnych potrzeb.

Mocniej naciągane struny w zakresie 12,5 – 14,5 kG pozwalają na większą kontrolę uderzanej piłki, czyli dokładniejsze zagrania. Mniejsze siły naciągania strun, tj. 11 – 12,5 kG, zwiększają siłę uderzenia, zmniejszając precyzję zagrań. Ważne jest, aby struny pionowe były zawsze naciągnięte o 0,5 kG więcej niż struny poziome, które są po prostu krótsze. Dzięki temu odkształcenia sweet spotu są równomierne na całej powierzchni.

Wymianę naciągu zleca się w sklepach lub klubach. Warto też zasięgnąć opinii trenera lub innych doświadczonych graczy, jaki naciąg wybrać. Na rynku dostępne są szpule wystarczające na 10  11 rakiet oraz ok. 10 metrowe odcinki niezbędne dla jednej rakiety. Ceny wahają się od 15 do 55 zł za jeden naciąg. Usługa kosztuje ok. 25 – 40 zł. Prym jakościowy wiodą naciągi firm Ashaway, Technifibre, Karakal i Prince. Wszystkie są syntetyczne i różnią się materiałem, splotem, trwałością i kolorem.

 

SZTYWNOŚĆ RAMY:

Sztywność rakiety, czyli stopień odkształcania się ramy w kontakcie z piłką, mierzy się w jednostkach RA. Sztywniejsze rakiety umożliwiają silniejsze uderzenie, gra jest bardziej dynamiczna. Jednak sztywniejsza rama powoduje jednocześnie, że więcej wstrząsów przenoszonych jest na nadgarstek i łokieć, innymi słowy, komfort gry jest mniejszy niż w przypadku rakiety bardziej elastycznej. Elastyczna rakieta sprawi, że gra będzie być może trochę mniej dynamiczna, ale za to mniej obciąży stawy, a kontrola nad piłką będzie większa.

Rakieta sztywna będzie znacznie bardziej łamliwa i podatna na pęknięcia niż rakieta elastyczna. W przypadku sportu takiego jak squash ma to pewne znaczenie, ponieważ podczas gry może zdarzyć się, że zawodnik uderzy rakietą w ścianę kortu, biorąc duży zamach lub usiłując odebrać piłkę, która odbiła się blisko krawędzi kortu. Warto zauważyć, iż kupując rakietę do squasha nie otrzymujemy gwarancji na złamanie ramy, właśnie z uwagi na charakter tej gry.

To, czy rama jest sztywna czy elastyczna, zależy od materiału, który został użyty do produkcji rakiety. Parametr sztywności wyrażony w konkretnych danych liczbowych rzadko jest brany pod uwagę przy zakupie rakiety. Niemniej warto wiedzieć, iż nieoficjalnie mamy do czynienia z pięcioma zakresami tego parametru:

Bardzo elastyczna Elastyczna Średnio-sztywna Sztywna Bardzo sztywna
0 – 50 51 – 55
56 – 60 61 – 65 66+

 

 

MATERIAŁ:

Materiał, z którego rakieta została wyprodukowana, ma wpływ nie tylko na sztywność ramy, ale również na ciężar całej rakiety.

Rakiety do squasha produkuje się z aluminium, stopów aluminium, kompozytów grafitowych, czystego grafitu oraz grafitu z domieszkami innych włókien, takich jak boron, tytan, włókno szklane (fiberglass) i kevlar. Każdy z tych materiałów ma swoje określone cechy, które można uznać za zalety lub wady. Zebraliśmy je w poniższej tabeli.

 

Materiał  Cechy rakiety z niego wykonanej
aluminium – elastyczna
– niełamliwa 
– przenosi drgania na nadgarstek
– tania (< 100 zł)
– ciężka (> 180 g)

stop aluminium
(aluminium z domieszką np. grafitu, czyli włókna węglowego)

– nieco sztywniejsza od wykonanej z czystego aluminium
– ciężka (> 180 g)
– tania (ok. 100 zł)
kompozyt grafitowy (włókno węglowe z domieszką aluminium) – lżejsza od wyżej wymienionych (< 180 g)
– droższa od wyżej wymienionych (ok. 150 zł)
– dzięki większej zawartości grafitu sztywniejsza od aluminiowych, jednocześnie nie tak sztywna, jak rakiety z czystego włókna węglowego.

 

 

grafit (włókno węglowe) – lekka (< 150 g)
– droższa od wyżej wymienionych (ok. 200 zł)
– sztywna
– lepiej niż poprzednie chroni nadgarstek i łokieć przed drganiami
– bardziej łamliwa i podatna na pęknięcia niż rakiety z aluminium
grafit z domieszkami (kevlar, boron, tytan, włókno szklane) – dzięki temu, że wymienione dodatki uszlachetniające dodatki poprawiają sztywność i trwałość rakiety, rakieta z takimi domieszkami będzie przenosiła mniej wibracji i będzie mniej podatna na złamania.

 

Chociaż squash pojawił się w Polsce dopiero kilkanaście lat temu, ciągle zyskuje na popularności. Sukces w tej grze zapewni Ci m.in. rakieta dopasowana do Twoich umiejętności, o odpowiedniej wielkości główki i ciężarze.

 

Wybór rakiet jest ogromny!
Mamy szczęście. Chociaż squash nie jest jeszcze w Polsce tak popularną dyscypliną sportu jak piłka nożna, to w sklepach sportowych (zwłaszcza tych w większych miastach) od kilku lat pojawiają się rakiety do squasha. Ich wybór jest coraz większy i na pewno można znaleźć coś dla siebie. Rakietę można kupić też w większości klubów sportowych, w których gra się w squasha. Wybór ograniczony jest zazwyczaj do jednego, dwóch producentów, ale za to możemy przetestować rakiety na korcie przed dokonaniem zakupu.

Jak wybrać najlepszą rakietę?
Przed kupnem rakiety postaraj się wypróbować jak największą liczbę różnych modeli. Pożycz i przetestuj rakiety od znajomych, z którymi grasz. Jeśli w twoim klubie są do kupienia rakiety, to na pewno można je sprawdzić na korcie. Możesz wybrać się do innych klubów w twoim mieście i tam zagrać sprzętem innej firmy. Przejdź się do sklepu sportowego i porównaj ceny rakiet z cenami w klubie sportowym.

Testując różne modele rakiet zwróć uwagę:

–         czy w czasie gry kontrolujesz piłkę, czy masz wrażenie, że piłka odbija się w innym kierunku niż miałeś zamiar ją uderzyć

–         czy czujesz, że rakieta drga w momencie odbicia

–         czy łatwo jest manewrować rakietą, czy nie wydaje ci się za ciężka, a gra nią jest męcząca

–         czy rakieta w wystarczającym stopniu przenosi siłę odbicia na piłkę

 

Wybierz rakietę, którą gra ci się najlepiej, a jeśli nie czujesz różnicy między poszczególnymi modelami – wybierz tańszy.

 

 

 

Czym właściwie te rakiety się różnią?

1. Rakiety różnią się przede wszystkim CENĄ!
Rozpiętość cenowa rakiet jest dosyć duża. Ceny detaliczne najtańszych modeli to ok. 70 PLN, a najdroższe kosztują ponad 500 PLN. Czy warto wydać na rakietę tyle pieniędzy? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ale pamiętaj nie zawsze wysoka cena oznacza wysoką jakość. Poza tym najdroższe modele są przeznaczone dla profesjonalistów i przeciętnemu graczowi-amatorowi gra się nimi zazwyczaj o wiele gorzej niż modelami nawet o połowę tańszymi.

2. Rakiety różnią się też ciężarem i jego rozłożeniem.
Przeciętna rakieta waży od 110 do 180 gramów. Środek ciężkości może być przesunięty w kierunku główki rakiety, lub uchwytu, zazwyczaj wypada gdzieś w dolnej części główki lub zaraz pod nią. Od ciężaru i jego rozłożenia zależy bardzo dużo. Im rakieta jest cięższa tym uderzenia są mocniejsze, ale manewrowanie nią wymaga większej siły i bardziej obciąża stawy i mięśnie ręki. Podobnie jest z środkiem ciężkości: im bliżej ręki tym łatwiej rakietą manewrować, ale uderzenia są słabsze. Ciężar rakiety musimy dobrać do naszej siły, techniki gry i wytrzymałości. Najlepiej zaczynać od rakiet lekkich i wraz z poprawianiem techniki i siły wymieniać na cięższe. Dla mężczyzn na początek zaleca się rakiety ważące 130 – 140 gramów, dla kobiet 130 gramów.

3. Ponadto, rakiety różnią się wielkością i kształtem główki.
Przeciętna wielkość główki rakiety do squasha to 475 – 520 cm2. Wiele modeli przeznaczonych głównie dla amatorów i początkujących graczy ma główkę większą, tzw. oversize, która ułatwia trafianie w piłkę. Mniejsza główka pozwala uzyskać większą precyzję uderzeń, ale wymaga większych umiejętności od gracza. Obecnie większość rakiet ma wydłużony trójkątny kształt główki z nieco spłaszczonym końcem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest uderzyć piłkę przy ścianie.

4. Rakiety różnią się też stopniem przenoszenia drgań na rękę gracza.
Jest to bardzo ważny element, który sprawdzić można jedynie odbijając piłki na korcie, dlatego namawiamy do wypróbowania rakiety przed jej zakupem. W dobrej rakiecie drgania powstające w czasie odbicia są tłumione i prawie nieodczuwane przez gracza. Drgania mają niekorzystny wpływ na stawy, i powodują szybsze męczenie się mięśni ręki, dlatego należy unikać rakiet, które nie mają systemów tłumienia drgań. Wielu graczy wpina w struny naciągu specjalne gumki mające na celu dodatkowe tłumienie drgań.

5. Rakiety mogą się różnić precyzją odbić i wielkością punktu centralnego.
Parametry naciągu rakiety to kompromis między precyzją uderzenia, a jego siłą. Każdy naciąg posiada pole centralne (ang. sweet spot). Trafienie piłki tym polem powoduje przekazanie jej maksymalnej siły i kieruje piłkę precyzyjnie tam gdzie chce gracz. Im większe pole centralne tym siła przekazywana piłce i poziom precyzji uderzenia są mniejsze, ale prawdopodobieństwo poprawnego odbicia większe.

6. Rakiety różnią się, co oczywiste, marką i producentem.
Firmy produkujące rakiety do squasha najczęściej produkują także inny sprzęt sportowy (np. rakiety do tenisa, badmintona). W Polsce dostępne są rakiety firm:BabolatDunlopHeadKarakalOliverQMPrinceProKennexSlazengerWilson. Każda z firm oferuje rakiety dla początkujących i zaawansowach graczy.

7. Rakiety różnią się również materiałem, z którego są wykonane.
Najtańsze rakiety wykonane są najczęściej z aluminium, które jest bardzo trwałe – trudno taką rakietę złamać, można ją co najwyżej pogiąć. Niestety takie rakiety są dosyć ciężkie i trudno jest w nich wyeliminować drgania powstałe w momencie uderzania piłki. Droższe modele wykonane są w tych samych technologiach co rakiety tenisowe, czyli z włókien szklanych, węglowych, kevlaru, tytanu itp. Większość producentów uzbraja oferowane przez siebie modele w przeróżne „systemy”: tłumiący drgania, poprawiający precyzję, zwiększający siłę uderzenia, itp. Zazwyczaj są to tylko marketingowe hasła i przy zakupie nie należy do nich przywiązywać zbyt dużej wagi.

 

                                                             

 

 

Początkujący, amatorzy, profesjonaliści:

Rakiety dla początkujących

Są to najtańsze rakiety spotykane często w klubach jako te, które można wypożyczyć. Ponieważ najczęściej wykonane są z aluminium, są bardzo trwałe. Zazwyczaj mają powiększoną główkę, dzięki czemu osobie rozpoczynającej przygodę ze squash`em łatwiej jest trafić w piłkę. Jeśli masz ograniczony budżet, nie zamierzasz grać zbyt często, a nie chcesz wypożyczać rakiet w klubie, to jest typ rakiety dla ciebie.

 

Rakiety dla amatorów

Jest to grupa rakiet idealna dla większości graczy, należy do niej bardzo dużo modeli w różnych cenach, każdy może znaleźć coś dla siebie. Ponieważ większość osób zaczynająca grać w squasha robi postępy bardzo szybko, już po kilku godzinach, rakieta dla początkujących zaczyna ich ograniczać. Dlatego warto jest kupić od razu dobrą rakietę amatorską.

Rakiety dla profesjonalistów

Są to zdecydowanie najdroższe rakiety i każdy, kto ich używa ma swoją ulubioną firmę i model. Należy pamiętać, by przed kupnem takiej rakiety zastanowić się czy rzeczywiście gramy na wystarczającym poziomie by wykorzystać jej możliwości. Nadal zdarzają się gracze, którzy kupują rakiety kierując się ich ceną – wychodzą z założenia, że najdroższa rakieta musi być najlepsza i kupują ją nawet wcześniej nie testując. Oczywiście jeśli taką rakietą gra Ci się zdecydowanie najlepiej to trzeba ją kupić!

 

 

Do najpopularniejszych i najlepszych producentów rakiet należą:

 • Dunlop
 • Harrow
 • Head
 • Karakal
 • Oliver
 • Prince
 • Saxon
 • Slazenger
 • Tecnifibre
 • Unsquashable
 • Wilson

 

 

Rasumując: Squash to sport, który z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności. Przy wyborze rakiety duże znaczenie ma to, czy dopiero zaczyna sie przygodę z tą dyscypliną (powinna mieć wtedy większą główkę i balans na główkę), czy jest się już zaawansowanym graczem (powinna mieć wtedy mniejszą główkę, co ułatwia kontrolę nad piłką). Koniecznie zwróć też uwagę na parametry – balans, naciąg, wagę, sztywność ramy. To od nich m.in. zależy jakośc Twojej gry.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry