Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jazda na nartach. Trening siłowo – wytrzymałościowy narciarza. Część I

Jazda na nartach. Trening siłowo – wytrzymałościowy narciarza. Część I

Poważnie podchodzący do sportowej pasji maniacy przygotowują się solidnie do każdego nowego sezonu. Wiosną rolkarze i rowerzyści przygotowują nogi do sezonu letniego, natomiast jesienią i wczesną zimą narciarze i snowboardziści przygotowują nogi do sezonu zimowego. Na wyrobienie formy potrzebne jest conajmniej kilka tygodni, jednak najlepiej jest poświęcać na to co roku nawet kilka miesięcy.

Jazda na nartach wymaga silnych mięśni: czworogłowego uda i dwugłowego uda, a także mięśni pośladków i łydek. Mocne nogi pozwolą Ci na uniknięcie kontuzji i pomogą cieszyć się wielogodzinną jazdą na nartach. Słabo przygotowane do sezonu mięśnie i stawy sprawiają, że po kilkudziesięciu minutach jazdy, narciarz będzie miał dość aktywności na kolejne kilka dni. A nie o to chodzi. Dni są krótkie, a zima szybko przemija – warto zadbać o dobre przygotowanie fizyczne, by móc sezon solidnie przejeździć i dzielnie przetrwać nawet najcięższe stokowe poczynania.

Mocne nogi w ostrej jeździe na nartach to jednak nie wszystko. Ważne są też silne mięśnie brzucha, gdyż te mają wpływ na moc poruszania sie na nartach. Sztywny  tułów  pozwala na optymalne przełożenie siły nóg na wykonywaną pracę. Nie należy również bagatelizować siły rąk i pleców. One przy ostrej jeździe też pracują! Jeśli zamierzasz wykonywać na nartach rozmaite ewolucje i triki to wiedz, że przy nich pracują niemal wszystkie istniejące mięśnie!!!

W naszym artykule prezentujemy trzyelementowy trening dla narciarzy. Pierwszy element to trening na nogi. Jest to najważniejsza część treningu. Mocne nogi to podstawa jazdy na nartach. Drugi element treningu to trening ogólnorozwojowy na różne partie mięśniowe – pozwala on wzmocnić siłowo cały organizm. Trzeci element treningu to trening kondycyjno – tlenowy. Ma on na celu zwiększenie wytrzymałości i wydolności organizmu.

Poniższy artykuł rozbijemy na dwie części. W części pierwszej piszemy o pierwszym elemencie proponowanego przez nas treningu, a więc o ćwiczeniach na mięśnie nóg. Natomiast część druga tekstu poświęcona zostanie na element drugi i trzeci, a więc ogólnorozwojówkę i trening kardio.

Zaczynamy od treningu na nogi!

 

 

1.Trening nóg:

Ćwicz 3 razy w tygodniu, wykonując 3 serie po 12 powtórzeń.

 

Ćwiczenie I

WYPROST NÓG NA MASZYNIE

Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji siedzącej. W końcowej fazie ruchu utrzymaj przez około 2 sekundy wyprostowane nogi. Potem powoli je opuść. Utrzymuj cały czas napięte mięśnie. Ćwiczenie doskonale rozwija mięśnie czworogłowe uda i mięśnie stabilizujące stawy skokowe.

 Znalezione obrazy dla zapytania prostowanie nóg na maszynie

Ćwiczenie II

ZGINANIE NÓG NA MASZYNIE

Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji leżącej na brzuchu. Staraj się maksymalnie dociągnąć pięty do pośladków. Nie prostuj nóg do końca, w ten sposób utrzymasz stałe napięcie mięśni. Ciężar opuszczaj jak najwolniej. Jest to doskonałe ćwiczenie na mięśnie dwugłowe uda.

 Znalezione obrazy dla zapytania uginanie nóg na maszynie

Ćwiczenie III

WCHODZENIE NA ŁAWKĘ Z OBCIĄŻENIEM

Stań w rozkroku na szerokość barków, sztangę połóż na barkach. Jedną nogę postaw na ławce i wejdź na nią, dostawiając drugą nogę. Wróż do pozycji wyjściowej, rozpoczynając schodzenie do nogi dostawianej.

 Znalezione obrazy dla zapytania wchodzenie na ławkę z obciążeniem

Ćwiczenie IV

WYKROKI BOCZNE ZE SZTANGIELKAMI

Stojąc ze sztangielkami w dłoniach, wykonaj wykrok w bok. Nogę wykroczną zegnij jak najmocniej, wspinając się na palce. Wróż do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuj pamiętając cały czas o utrzymaniu wyprostowanych pleców.

 Znalezione obrazy dla zapytania wykroki boczne ze sztangielkami

 

Ćwiczenie V

PRZEWODZICIELE NA MASZYNIE

Przewodzenie w pozycji siedzącej. Ustaw maszynę tak, aby rozpoczynać w szerokim rozkroku. Ściągaj obie nogi do wewnątrz, aż do momentu ich zetknięcia się. Powoli powróć do pozycji wyjściowej. Staraj się pracować tylko nogami, wykorzystując uchwyty na ręce do zachowania prawidłowej sylwetki.

 

Znalezione obrazy dla zapytania przywodzenie nóg na maszynie

 

Ćwiczenie VI

ODWODZICIELE NA MASZYNIE

Odwodzenie w pozycji stojącej. Oprzyj stopę zewnętrzna stroną o ramię dźwigni i powoli unoś szerokim łukiem na zewnątrz. Staraj się podnieść nogę jak najwyżej. Podczas opuszczania nogi utrzymuj stałe napięcie mięśni. Ćwiczenie powtórz dla drugiej nogi. 

 Znalezione obrazy dla zapytania odwodzenie nóg na maszynie

 

Ćwiczenie VII

WYKROKI ZE SZTANGIELKAMI

Wykroki ze sztangielkami w dłoniach (ręce z obciążeniem spuszczone w dół) wykonuj w przód. Śmiało wykonuj głęboki wykrok, po czym wracaj do pozycji wyjściowej. Następnie zmień nogę.

Znalezione obrazy dla zapytania wykroki ze sztangielkami

 

Ćwiczenie VIII

WSPIĘCIA NA PALCACH PRZY MASZYNIE

Połóż sztangę na plecach i stań na talerzach od sztangi w lekkim rozkroku, tak, żeby pięty wystawały poza krawędź talerzy. Stopniowo podnoś pięty najwyżej jak potrafisz, maksymalnie rozciągając mięśnie łydek. Powoli wróć do pozycji wyjściowej.

 Znalezione obrazy dla zapytania wspięcia na palcach

 

Ćwiczenie IX

UGINANIE NOGI NA MASZYNIE

Stojąc na jednej nodze przy maszynie, oprzyj się ścięgnem Achillesa drugiej na ramieniu dźwignie. Zbliż piętę obciążonej nogi jak najbliżej pośladka, a następnie powoli ją opuść. Nie prostuj całkowicie nogi w kolanie.

 Znalezione obrazy dla zapytania uginanie nóg na maszynie leżąc

 

Ćwiczenie X

PRZYSIADY ZE SZTANGĄ

Stań w rozkroku na szerokości bioder, gryf sztangi oprzyj o ramiona. Ciężar sztangi dobierz według swoich możliwości – nałóż na gryf takie obciążenie byś mógł ze sztangą wykonać 12 powtórzeń, przy czym ostatnie dwa powtórzenia muszą sprawiać wyraźną trudność. Wykonaj niepełny przysiad, po czym powróć do pozycji stojącej.

  Znalezione obrazy dla zapytania przysiady ze sztangielkami

 

 

 

Przykładowy plan treningowy:

PONIEDZIAŁEK – trening nóg

WTOREK – trening ogólnorozwojowy + trening kondycyjny

ŚRODA  – trening nóg

CZWARTEK – dzień wolny

PIĄTEK – trening ogólnorozwojowy

SOBOTA – trening nóg

NIEDZIELA – trening kondycyjny

 

 

Na temat kolejnych dwóch elementów naszego treningu, a więc ćwiczeń ogólnorozwojowych na wszystkie partie mięśni oraz o sesjach kondycyjno – wytrzymałościowych napiszemy w drugiej części artykułu. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry