Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jazda na rolkach. Dlaczego jest tak fajna?

Jazda na rolkach. Dlaczego jest tak fajna?

 Jazda na rolkach stanowi część dość obszernego ruchu jakim jest wrotkarstwo. Jej cechą charakterystyczną jest używanie wrotek jednośladowych. Sport ten uprawiany jest amatorsko przez kilkadziesiąt milionów osób. Oprócz tego w wyczynowym wydaniu na rolkach jeździ ponad 100 tysięcy ludzi na całym świecie.

 Ta forma rekreacji cieszy się ogromną i wciąż rosnącą popularnością. Oprócz tego, że dostarcza mnóstwa radości i przyjemności, ma też szereg innych zalet dotyczących zdrowia i formy fizycznej.

 

Jazda po zdrowie

Pokonywanie kolejnych tras na ośmiu kółkach wzmacnia nasz organizm w sposób dosyć znaczący. Do największych zalet rolkarstwa jako formy aktywności fizycznej należy zaliczyć: 

 -spalanie kalorii
– lepsze dotlenienie mózgu
– poprawę wydolności
– wzmocnienie mięśni i wytrzymałości
– poprawę zmysłu równowagi i koordynacji
– zmniejszenie ryzyka chorób serca

 Rozważając zalety w aspekcie ćwiczeń aerobowych (wpływających na układ sercowo-naczyniowy) można porównać korzyści płynące z jazdy na rolkach z bieganiem i jazdą na rowerze. Wartym uwagi faktem jest jednak zapewnienie ciału łagodniejszych ruchów na boki, dzięki czemu następuje rozwój mięśni ud pomijanych w znacznym stopniu we wspomnianych formach ruchu. Dodatkowym atutem jest mniejsze obciążenie stawów w porównaniu z joggingiem.

 Kontrola nad rozwojem ciała

Różne formy jazdy wpływają w odmienny sposób na mięśnie. Zwykła jazda do przodu wspomaga zwłaszcza okolice ud, bioder i miednicy. Potrzeba równowagi sprawia, iż rozwijają się również mięśnie dolnych partii kręgosłupa i brzucha W celu aktywniejszego włączenia łydek, pośladków i tylnych mięśni ud należy urozmaicić podróż o skręty i jazdę do tyłu. Intensywna praca rąk sprzyja zaś wzmocnieniu górnych partii ciała.

 Zawody:

Rolkarstwo występuje jako dyscyplina sportowa. Rywalizacja związana z jazdą na rolkach odbywa się w następujących formach:

  1. JAZDA SZYBKA – wyścigi na różnych dystansach – od sprintów po długi dystanse
  2. JAZDA AGRESYWNA – wykonywanie przeróżnych trików i ewolucji przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń, np. ramp lub infrastruktury miejskiej
  3. HOKEJ – na rolkach
  4. ZJAZD – zjeżdżanie ze stromych wzniesień

 Od rodzaju jazdy i umiejętności uzależniony jest dobór odpowiedniego sprzętu.

Jazda na rolkach to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Jej ogromnym atutem jest dostępność niemal zupełnie niezależna od wieku. Wartym podkreślenia jest również aspekt psychicznego relaksu, jaki oferuje. Ta forma aktywności stanowi bowiem zarówno świetną okazję do wyciszenia, jak i do spędzenia przyjemnego czasu w miłym towarzystwie.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry