Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jazda na rowerze, a odchudzanie!

Jazda na rowerze, a odchudzanie!

Jazda na rowerze to świetny sposób, by stracić wagę! 

Rower to fantastyczna zabawa, okazja do poznania nowych ludzi, wypoczynku i utraty wagi. Jest odpowiedni dla każdego. W zasadzie trudno doszukać się przeciwwskazań do jazdy na rowerze. W odróżnieniu do biegania nie obciąża stawów, pozwala na szybkie i skuteczne, a zarazem łatwe odchudzanie. Oprócz tego znacząco poprawia stan naszego zdrowia, układu krążenia, jest sportem ekologicznym, ekonomicznym, rozwija mięśnie, poprawia kondycję, ogólną sprawność i wydolność.

Ile kalorii można spalić?

Wszystko zależne jest od wagi i innych czynników, jednak spalenie 500 kalorii podczas godziny spokojnej jazdy nie jest niczym nadzwyczajnym. Jazda mocniejszym tempem pozwoli na stracenie nawet 700-800 kcal/h. Jeśli w ciepły, weekendowy dzień urządzimy sobie trzy godzinną wycieczkę rowerową to spalimy ponad 2000 kcal.

Rozpoczęcie treningów

Niemal każdy może podjąć się jazdy na rowerze. Wybierz rower najlepszy dla Ciebie – ma być taki, na jakim czujesz się najlepiej. Najważniejsze, aby zadbać o prawidłową pozycję, która pozwoli na wygodną i efektywną jazdę.

Zacznij od krótkich, spokojnych wycieczek. Pamiętaj, aby każda trwała minimum 20-30 minut. Na początku lepiej jeździć po trasach płaskich, aby pozwolić mięśniom przyzwyczaić się do tego rodzaju pracy. Po pewnym czasie, jeśli czujesz się na siłach, zwiększaj czas jazdy. Możesz też wjechać do lasu, gdzie czekają na Ciebie podjazdy i zjazdy, czyli urozmaicenie treningu.

Najlepiej jest trenować trzy razy w tygodniu. Wykazano, że różnica między jazdą 4-6 razy w tygodniu, a jazdą 3 razy jest niewielka jeśli chodzi o efekty, natomiast różnica między dwoma treningami a trzema jest już dosyć duża. Lepiej rozłożyć treningi po całym tygodniu, na przykład środa – piątek – niedziela, niż wykonywać je dzień po dniu. Pozwoli to na regenerację i odpoczynek, a także da lepsze efekty.

Jeździj z taką intensywnością, żebyś nie miał zadyszki i mógł swobodnie rozmawiać. Nazywa się to jazdą “w tlenie” i jest to najlepszy sposób na spalenie tkanki tłuszczowej. Mocna jazda, wbrew temu, co wiele osób myśli, nie da tak dobrych efektów jeśli chodzi o odchudzanie. Owszem, szybka jazda lepiej rozwija mięsnie i intensywniej wyrabia kondycję, ale nie wpływa mocniej na spalanie tkanki tłuszczowej.

Pedałuj dość szybko. Ilość obrotów korby na minutę nazywamy kadencją. Najlepiej żebyś utrzymywał kadencję ok. 80-90. Jazda z niską kadencją 60-70 obciąża stawy kolanowe i wykorzystywana jest w treningu siłowym. Jak policzyć kadencję? Jeśli nie mamy specjalnego licznika, wystarczy policzyć ilość obrotów korbą w czasie 10 sekund i pomnożyć to przez 6.

Przyjemność z jazdy

Nikt nie potrafi wytłumaczyć tego fenomenu, ale ten, kto raz wciągnie się w kolarstwo, zostaje w nim przez całe życie. W przeciwieństwie do biegania, na rowerze możesz pokonywać znacznie większe dystanse. Odrywasz się od codziennych obowiązków i przebywasz na świeżym powietrzu, poznajesz okolicę na nowo, dostrzegasz rzeczy, które wcześniej nie przykuwały Twojej uwagi. Zapominasz o rzeczach nieprzyjemnych, pozbywasz się stresu. Zadowolenie po ukończeniu każdego treningu – gwarantowane! Gorąco polecamy jazdę na rowerze, jako jedna z najlepszych rekreacji.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry