Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Kolagen. Wszystko na temat tego składnika!

Kolagen. Wszystko na temat tego składnika!

Czym jest kolagen?

Kolagen jest ważnym składnikiem ludzkiego ciała obecnym we wszystkich narządach. Słowo pochodzenia greckiego: „cola” oznacza „klej”, a słowo „genno” oznacza „rodzić”. Sana nazwa wskazuje więc na jego rolę. Kolagen jest niezwykle odpornym włóknem białkowym, który jest głównym składnikiem kości, chrząstek, ścięgien, wiązadeł oraz innych tkanek łącznych (skóry, paznokci, włosów). W rzeczywistości, 25-30% białka w naszym ciele wytwarzane jest przez kolagen. Ponieważ kolagen nie zawiera wszystkich niezbędnych aminiokwasów (brakuje mu tryptofanu, a poziom cysteiny jest bardzo niski), sklasyfikowany został jako „niekompletne białko”. W jego powszechnie znanej formie, kolagen składa się z trzech połączonych ze sobą łańcuchów aminokwasów. Wiele potrójnych łańcuchów (spirala trzech łańcuchów) tworzy jedno włókno kolagenowe.

 

 

Ogólnie włókna kolagenowe składają się z kilku różnych typów kolagenu: kolagen I oraz III znajdują się w skórze, natomiast II i III znajduje się w chrząstkach. Gęstość kolagenu(I, II i III) określona jest przez różnorodną ilość aminokwasów w łańcuchach. Ze względu na swoje unikalne cechy fizyczne, gęsty układ włókien kolagenowych w skórze właściwej zapewnia integralność strukturalną całej skóry, a tym samym zapewnia jej elastyczność. Synteza kolagenu jest jedna z głównych przedsięwzięć „produkcyjnych” ciała ludzkiego. Notoryczny szkorbut jest chorobą, która zakłóca syntezę kolagenu, co prowadzić może do „rozpadu ciała”. Niedobór kolagenu prowadzi do atrofii, w efekcie czego chrząstki, wiązadła, ścięgna, kości, skóra i dziąsła mogą zostać osłabione, poluzowane i zacząć się rozpadać. Stań ludzkiego ciała szybko zaczyna się pogarszać.

 

 

 

Synteza kolagenu, a witamina C

Kolagen wytarzany jest przez komórki fibroblastów. Najpierw powstaje prokolagen (prekursor kolagenu) z glicyny i proliny jako główny składnik. Witamina C odgrywa ważną rolę, nawet w początkowym stadium powstawania prokolagenu. Podczas eksperymentu, komórki ludzkiej tkanki łącznej były wspomagane przez witaminę C przez dłuższy okres czasu. Wyniki wykazały ośmiokrotne zwiększenie syntezy kolagenu, podczas, gdy inne procesy białka pozostały nienaruszone. Co to oznacza? Odpowiednia dawka witaminy C jest istotna w procesie produkcji zdrowego kolagenu. Ponadto, konieczna jest do normalnego funkcjonowania lizyny oraz prolio hydroksylazy lizyny – dwóch enzymów biorących udział w produkcji kolagenu. Kiedy te enzymy stanął się nieaktywne, może stanowić to zagrożenie dla pracy dojrzałego systemu kolagenowego. Po 25 roku życia słabnie zdolność naturalnej regeneracji kolagenu, a w wieku 50 – 60 lat spada do bardzo niskich poziomów. Powoduje to pojawienie się zmarszczek, cellulit i suchość skóry, podczas gdy paznokcie i włosy stają się matowe. Są to oznaki nieodwracalnego starzenia się.

 

 

 

Produkcja kolagenu, a palenie

Pomimo, iż proces starzenia jest nieunikniony, nie warto przyśpieszać go paląc papierosy i stosując szkodliwą dietę. Powszechnie wiadomo, że palenie jest nie tylko szkodliwe dla narządów wewnętrznych, ale także przyśpiesza proces starzenia się skóry. Nałogowi palacze wyglądają przeciętnie 5-10 lat starzej od swoich niepalących rówieśników. Część badaczy nazywa zjawisko starzenia się skóry palacza określeniem „twarz palacza”. Jest to idealne określenie. Twarz palacza staje się pomarszczona , wychudzona i blada, nawet po kilku latach palenia, nie mówiąc już o kilkudziesięciu latach życia w nałogu. Intensywne, stałe palenie może przyśpieszyć starzenie się komórek i tkanek. Kiedy budowa komórek spowalnia, skóra wiotczeje i wysusza się, a w rezultacie staje się bardziej wrazliwa na szkodliwe działanie zewnętrzne. Szybciej się marszczy, ponieważ nie potrafi wyprodukować wystarczająco duż kolagenu.

 

Najgroźniejszym skutkiem ubocznym palenia dla ludzkiej skóry jest to, że zwęża żyły, czym może powodować żylaki. Wyglądająca zdrowo i świeżo skóra dostanie więcej tlenu i będzie miała prawidłowy przepływ witamin i minerałów, jeżeli ma zadawalający dopływ krwi. Im węższe żyły tym mniej krwi przez nie przechodzi, a zmniejszona ilość świeżej krwi, która dostaje się do tkanek pogarsza jakość skóry ponieważ krążąca krew jest zastała i nieświeża. Oprócz tego, dwutlenek węgla zawarty w papierosach zastępuje dużą część tlenu z krwi, co prowadzi do tego, iż mniej tlenu jest dostarczane do skóry.

 

Palenie uszkadza tkanki łączne na wiele innych sposobów. Już wspominaliśmy, że witamina C jest istotna w procesie produkcji kolagenu. Substancje szkodliwe zawarte w papierosach ograniczają tlen, co zmniejsza efektywność syntezy kolagenu z powodu braku tlenu w ciele. Zdolność włókien kolagenowych do wiązania wody odgrywa role w utrzymaniu napięcia skóry. Jeśli dojdzie do redukcji włókien kolagenowych bądź nieprawidłowej ich produkcji, skóra traci część zdolności zatrzymywania wody, a w efekcie traci elastyczność i staje się zwiotczała. Twarz optycznie się starzeje i traci kontury.

 

 

 

 

Pamiętajcie, że rozmaite preparaty z kolagenem typu I, II i III kupić można w aptekach i sklepach z odżywkami. Polecamy największy w Polsce sklep z suplementami diety – SupleShop!!! Odwiedź stronę: www.supleshop.pl.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry