Jesteś tutaj
Dom > Nowości > NARCIARSTWO. Podział NARCIARSKICH dyscyplin sportu!

NARCIARSTWO. Podział NARCIARSKICH dyscyplin sportu!

Narciarstwo to bardzo szeroko pojęta forma aktywności fizycznej. Składa się na nią wiele różnych zimowych dyscyplin sportu, które łączy jeden wspólny mianownik – narty (odbywają się na nartach). Sporty te różnią się między sobą zasadniczo. Każda z dyscyplin narciarskich polega na czymś innym i wymaga innego typu nart.

Wikipedia następująco definiuje  pojęcie NARCIARSTWA: Narciarstwo – forma aktywności fizycznej oraz dyscyplina sportowa polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków narciarskich. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań. Do połowy XIX wieku narty były wykorzystywane głównie do celów transportowych, natomiast w późniejszym okresie upowszechniło się wykorzystywanie nart w celach rekreacyjnych i sportowych.

Narty do poszczególnych dyscyplin narciarskich różnią się zasadniczo między sobą.  Przeznaczone są do zupełnie innych form aktywności. Poszczególne te formy aktywności łączy jeden czynnik – śnieg (wszystkie sporty narciarskie odbywają się na śnieżnej nawierzchni).

Oto jak Wikipedia definiuje pojęcie NART: Narty – długie, płaskie płozy mocowane do nóg poprzez system butów i wiązań, które umożliwiają ślizganie się po powierzchni śniegu.Narty ślizgają się po powierzchni śniegu ponieważ ciepło wytworzone tarciem nart powoduje, że topi się śnieg znajdujący się bezpośrednio pod nartą, co wytwarza bardzo cienką warstwę wody na powierzchni której mogą ślizgać się narty. Specjalne smary które są używane do smarowania nart obniżają temperaturę topnienia śniegu znajdującego się w styczności z nartą, ułatwiając tworzenie warstwy wody. Narty montowane są do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań.

 

 

 

Poniżej wymieniamy narciarskie dyscypliny sportu:

 

– BIEGI NARCIARSKIE

– BIATHLON

– SKOKI NARCIARSKIE

– NARCIARSTWO ZJAZDOWE

– SKIALPINIZM

 

 

 

 

BIEGI NARCIARSKIE 

Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Polsce i krajach Europy Środkowej.

Biegi narciarskie wraz ze skokami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Biegi stanowią również element narciarskiego biegu na orientację, triatlonu zimowego oraz biathlonu.

Współczesne biegi narciarskie wyodrębniły się z pierwotnego narciarstwa rozumianego jako jeden ze sposobów przemieszczania się w terenie pokrytym śniegiem. Współcześnie realizujące tę ideę narciarstwo biegowe uprawiane poza specjalnie przygotowanymi trasami nazwane zostało narciarstwem backcountry (zwanym także narciarstwem przełajowym lub turystycznym).

W BIEGACH NARCIARSKICH wyróżnia się dwa style jazdy – klasyczny i dowolny (łyżwowy). NARTY BIEGOWE służą do uprawiania biegów narciarskich. Są to wąskie narty nie posiadające metalowych krawędzi. Ze względu na styl jazdy dzielą się na narty do stylu klasycznego i stylu łyżwowego, ze względu na charakter wykorzystania dzielą się na sportowe i rekreacyjne. Rekreacyjne narty do stylu klasycznego zazwyczaj posiadają nacięcia w ślizgu (tzw. łuskę) w strefie komory odbiciowej.

 

Narty oraz kijki  

Narty biegowe są długie i bardzo cienkie. Wykorzystują one dla zwiększenia prędkości ciężar biegacza. Zazwyczaj narty te mają około 2 metrów długości, 5cm szerokości przy wiązaniu, i od 1 do 4 cm szerokości w różnych miejscach narty. Są one przystosowane do wzrostu i wagi biegacza, w zależności od wyglądu i celu przeznaczenia.

 

Podobnie jak w narciarstwie alpejskim biegacze narciarscy mają ze sobą dwa kijki, zazwyczaj wykonane z aluminium lub włókna szklanego. Droższe kijki są produkowane z włókna węglowego lub innego mocnego i lekkiego materiału. Kijek posiada kolec na końcu, stabilizujący jego położenie podczas biegu, oraz mały dysk z tworzywa sztucznego mający zabezpieczać przed zbytnim zagłębieniem się kijka w śniegu.

 

 

 

 

 

 BIATHLON

Biathlon (biatlondwubój zimowybieg patrolowy) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Zasady biegu na nartach są identyczne jak w biegach narciarskich. Dodatkiem do tej dyscypliny sportu jest jednak strzelanie, które odbywa się zgodnie z zasadami strzelectwa sportowego.

 

Bieg narciarski

W biegu narciarskim w biathlonie dozwolone są wszystkie techniki narciarskie. Zawodnicy wyposażeni są jedynie w narty, których długość nie może być większa niż wzrost zawodnika pomniejszony o 4 cm, oraz kijki.

 

Strzelanie

Karabinek o minimalnej masie 3,5 kg wraz z amunicją musi znajdować się podczas całego biegu na plecach zawodnika. Używane są karabinki kalibru 5,6 mm. Muszą być ładowane ręcznie przez zawodników, nie można używać broni samoczynnej lub samopowtarzalnej. Cele na strzelnicy znajdują się w odległości 50 m. Przy każdym strzelaniu zawodnik musi trafić w 5 krążków o średnicy 45 mm w pozycji leżącej lub 115 mm w pozycji stojącej. Tarcza strzelnicza wyposażona jest w specjalny mechanizm, który automatycznie zasłania trafiony cel białym krążkiem. Dzięki temu biatloniści są na bieżąco informowani co do skuteczności na strzelnicy.

 

     biathlon

 

 

 

 

SKOKI NARCIARSKIE

Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Dyscyplina ta cieszy popularnością głównie w Europie, szczególnie w krajach nordyckich (w Norwegii i Finlandii) i Europy Środkowej (w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii), a poza Europą dyscyplina ta jest popularna głównie w Japonii.

Celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach, tzw. mamucich, możliwe są skoki przekraczające 200 metrów (konkurencję tę nazywa się wtedy lotami narciarskimi). Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.

 

 

Narty

Narty przeznaczone do skoków narciarskich nie posiadają metalowych krawędzi. Są bardzo długie i szerokie (w najszerszym miejscu mogą mieć 115 mm).

 

 

 

 

 

 Narciarstwo zjazdowe (alpejskie)

Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie. Rodzajom narciarstwa zjazdowego poświęcimy kolejny artykuł. Najpopularniejsze rodzaje narciarstwa alpejskiego to: narciarstwo dowolne, narciarstwo szybkie, narciarstwo freeridowe i narciarstwo freestylowe. 

 

 

 

Narty

Narty do narciarstwa zjazdowego różnią sią zasadniczo od nart biegowych i nart przeznaczonych do skoków narciarskich. Są to najpopularniejsze narty. Dzielą się na dwa rodzaje- klasyczne i taliowane (carvingowe), z których każdy rodzaj ma kilkanaście podrodzajów.

Więcej na temat typów nart zjazdowych przeczytacie w tym tekście: http://www.bodyinfo.pl/rozne-rodzaje-nart-zjazdowych.a1470

 

 

 

 

 

SKIALPINIZM (SKI-TOUR)

Skialpinizm (ski-tour) – rodzaj sportu narciarskiego będący połączeniem wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych.

Istotą skialpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy: podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skituring lub zjazdy ekstremalne w których pewne elementy są pominięte (np. zjazdowiec zostaje przetransportowany na grań za pomocą śmigłowca lub skutera śnieżnego, skiturowiec porusza się w terenie niewymagającym wspinaczki itp.). Po osiągnięciu punktu, z którego możliwy jest zjazd (grań, szczyt, przełęcz), następuje przejście do zjazdu, zwykle bardzo stromym terenem, często połączonego z zeskokami z formacji takich jak progi, bule itp. Zjazd zwykle prowadzony jest terenem typu wąwóz, rynna czy żleb, co sprawia, że możliwości sterowania czy trawersowania stromizny są znacząco ograniczone. Sport ten uprawia się zwykle, kiedy śnieg jest dobrze związany, z uwagi na niebezpieczeństwo lawin.

Pokrewnymi w stosunku do SKIALPINIZMU dyscyplinami sportu są: SKITOURING i SKIJORING. Wszystkie te formy narciarstwa turystycznego zaliczane są do NARCIARSTWA KLASYCZNEGO. 

http://www.bodyinfo.pl/rekreacja.c6 

 

 

 

 

Powyższy tekst jest opisem szeroko pojętego NARCIARSTWA i stanowi typologię poszczególnych narciarskich dyscyplin sportu. Mamy nadzieję, że rozświetli Ci on trochę świat zimowych dyscyplin sportu. W kolejnym artykule skupimy się bardziej na formach narciarstwa zjazdowego i opiszemy na naszym portalu poszczególne konkurencje odbywające się w ramach tego rodzaju narciarstwa. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat jazdy na nartach oraz rodzajów i modeli nart zjazdowych, czytaj dział: REKREACJA na naszym portalu: www.bodyinfo.pl. Polecamy poniższe teksty:

http://www.bodyinfo.pl/przewodnik-po-sprzecie-narciarskim-narty.a1527 

http://www.bodyinfo.pl/test-nart-freeride-czesc-i-freeride-big.a1603 

http://www.bodyinfo.pl/test-nart-freeride-czesc-ii-freeride-small.a1610 

http://www.bodyinfo.pl/test-nart-freeride-czesc-iii-freeride-specjalne.a1611 

 

 

 

Źródło tekstu:

www.wikipedia.pl 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry