Jesteś tutaj
Dom > Zdrowie > Niemowle na basenie

Niemowle na basenie

Od kiedy zacząć naukę pływania:

Może się to wydać nieprawdopodobne, wręcz niewyobrażalne, że ledwo narodzone niemowlę, od 2 miesiąca życia, można, a nawet zaleca się wziąć na basen. Okazuje się, że jest to wskazane z wielu względów. Pływanie pobudza dzieci do rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Dzieje się tak, dlatego, że woda dostarcza małym brzdącom nowych bodźców, których nie mają szans doznać w domowym środowisku. Ma szczególne znaczenie dla maluchów, gdyż jeszcze niedawno były one przecież w brzuchu mamy pełnym wody i dobrze się czuły w takim środowisku. Ważne jest, żeby w miarę możności, jak najszybciej uczyć dzieci pływać.

Średnio do 6-8 miesiąca życia utrzymuje się odruch z życia płodowego, który niestety potem zanika. Odruch ten objawia się tym, że dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust, kiedy zanurzają się. Najmłodszymi „pływakami” mogą być dzieci dwumiesięczne. Powstaje coraz więcej szkół, w których dzieci uczy się pływać pod okiem specjalistów.

Jest to być może kosztowne przedsięwzięcie, ale z pewnością bardzo dobrze wpływa na dzidziusia, gdyż:

  • stymuluje rozwój ruchowy,
  • rozwija więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem,
  • wpływa na koordynację ruchów,
  • stanowi wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów,
  • wspomaga proces rehabilitacji u dzieci, u których stwierdzono problemy z układem kostno- stawowym,
  • stosowane jest w profilaktyce chorób kręgosłupa,
  • wspomaga odporność na choroby,
  • stanowi rozrywkę, zabawę, dostarcza nowych wrażeń,
  • dziecko rozwija się szybciej od rówieśników,
  • daje poczucie bezpieczeństwa, gdyż małe brzdące, będąc przez 9 miesięcy środowisku wodnym dobrze je poznały.

Nie należy obawiać się, że dziecko przeziębi się. Basen dla takich małych klientów jest bardzo dobrze przygotowany:
 – głębokość wody jest dostosowywana do wieku dziecka i wynosi od 20- 120cm. (przedział ten jest dostosowany dla dzieci w wieku od 2 miesięcy do 4 lat)
 – przed każdorazowym wejściem do basenu woda jest sprawdzona pod względem czystości i temperatury
 – temperatura dla niemowląt wynosi od 32-34°C

Dzieci wraz z rodzicami mogą przebywać razem w wodzie. Opiekunowie muszą jednak nauczyć się m.in. jak trzymać dzieci oraz co zrobić w przypadku, kiedy dziecko nagle się zakrztusi woda, przestraszy się itp. W celu zapewnienia dziecku poczucia komfortu należy nie karmić dziecka, co najmniej przez jedna godzinę przed zajęciami. Nie można lekceważyć też tego, aby dziecku okazać czułość, przytulić itp. Będzie tego potrzebowało, kiedy poczuje się niepewnie na nowym miejscu. Ważne jest też, aby nie zapominać o specjalnych pieluszkach. Pieluszki te są dostosowane do pływania. Zabezpieczają przed dostaniem się wody wewnątrz . Niestety mają jeden mankament, są jednorazowe. Aby sprawić, żeby pierwszy raz na basenie nie był porażką i od razu przypadł do gustu malucha rodzice powinni właściwie postępować.

Oto rady, co zrobić, aby mogło się ono swobodnie poruszać w środowisku wodnym:

 – w czasie wejścia do basenu trzeba trzymać dziecko przytulając go do siebie
 – należy pozwolić dzidziusiowi przyglądać się otaczającemu go światu
 – przy pierwszej próbie położenia dziecka na brzuszku należy złapać je pod paszkami i równocześnie podłożyć kciuk pod jego brodę (dzięki czemu nie wpadnie do wody; przy tej czynności należy początkowo trzymać dziecko blisko, a potem stopniowo oddalać, żeby poczuło się bardziej samodzielnie i wykazało nieco własnej inicjatywy
 – po wstępnym oswojeniu się z wodą, można rozpocząć zabawę z dzieckiem, jak np. łaskotać je, aby zaczęło machać nóżkami
 – można zacząć spacerować z niemowlakiem, kładąc je przy tym raz na plecach, raz na brzuszku
 – warto powrzucać do wody kolorowe zabawki; sprawi to, że dziecko chętniej będzie podnosiło główkę, bez zbędnego przymuszania
 – przed pierwszym zanurzeniem w wodzie zaleca się polać dziecko wodą, w celu stopniowego oswajania go
 – samo zanurzanie powinno odbywać się „małymi kroczkami”, można podskakiwać z dzieckiem za każdym razem zanurzając je głębiej w wodzie, do momentu, aż cała jego główka znajdzie się tuż pod wodą.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry