Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Obalamy mity na temat rolek i jazdy na rolkach!

Obalamy mity na temat rolek i jazdy na rolkach!

Mnóstwo się w ostatnich latach mówi o rolkach i rolkarzach… Mówić może na ten temat każdy, a przecież nie każdy się zna. Nagromadziły się ostatnio mity z tą formą rekreacji związane i dlatego dziś postanowiliśmy owe mity obalić. Wiemy co mówimy, wiemy jak jest. Wyjaśniamy wątpliwości, tłumaczymy niejasności i obalamy mity. Przeczytaj poniższy tekst i nie miej wątpliwości…

Znalezione obrazy dla zapytania jazda na rolkach

 

Poniżej obalimy trzy największe mity o rolkach i tłumaczymy trzy podstawowe rzeczy z rolkarstwem związane.

 

  1. Kupuję najtańsze i najsłabsze rolki bo to maja być rolki na „pierwszy raz”…

Takie stwierdzenie słyszy przynajmniej raz dziennie każdy sprzedawca rolek w Polsce. Co to znaczy rolki „na pierwszy raz”? Nawet jeśli ktoś zaczyna dopiero swoją przygodę z rolkarstwem to sprzęt kupuje na długi czas. Jeśli ktoś oznajmia sprzedawcy w sklepie sportowym, że chce kupić sobie rolki „na pierwszy raz”, sprzedawca powinien zapytać takiego klienta czy wobec tego, na „drugi raz” kupione zostaną drugie rolki… Przeświadczenie, że dane rolki kupione są „na początek” jest błędne bo gdyby tak to miało działać to po dwóch tygodniach jazdy powinno się kupić nowe rolki na drugi etap nauki, a po miesiącu jazdy trzecie rolki na kolejny poziom rolkarskiego rozwoju. Trzeba definitywnie wyjść z takiego dziwacznego myślenia, że rolki dzielą się na „różne razy”.

Rolki kupuje się na bardzo długi okres czasu (czasem wręcz na całe życie). Dorosłej osobie stopa nie rośnie dlatego rolki będą jej długo służyć. Oczywiście każdy sympatyk rolkarstwa kupuje sobie takie rolki na jakie finansowo może sobie pozwolić…, ale powinno się w wyznaczonej przez siebie kwocie kupić możliwie najlepszy model. Co to znaczy najlepszy? Taki, który ma możliwie duże koła, stosunkowo dobre łożyska oraz bezwzględnie wygodny but. Dlaczego to jest tak ważne? Każdy z nas ma zapewne jakiś „sportowy uraz psychiczny” z dzieciństwa do pewnej formy rekreacji… Jeśli używaliśmy z jakiś względów kiepskiego sprzętu do danej dyscypliny sportu, np.: roweru, łyżew, hulajnogi, wrotek, rakietek czy nart, to najprawdopodobniej zraziliśmy się do tejże dyscypliny. Jeśli musieliśmy siermiężnie się namachać, nie czerpiąc przyjemności z jazdy; jeśli mimo, że w każdy ruch włożyć musieliśmy masę niepotrzebnego wysiłku, a i tak nie potrafiliśmy dogonić kolegów… to dana forma aktywności na pewno nam się nie spodobała. Często do dziś mamy do niej uraz. Podobnie stać się może z rolkarstwemi. Jeśli kupimy kiepski sprzęt – nieważne czy na pierwszą jazdę, czy na drugą, czy na dwudziestą – to jazda na rolkach na pewno nam się nie spodoba. Jeśli koła w naszych rolkach będą za małe to nie będziemy mogli się na takich rolkach rozpędzić. Jeśli łożyska w kołach będą kiepskie to jadąc po parku poczujemy się jak Justyna Kowalczyk wspinająca się na Alpe Cermis w ramach ostatniego etapu Tour de Ski. Jeśli but w rolce będzie niewygodny to w naturalny sposób jazda na rolkach będzie bolesna, nieprzyjemna, czasem wręcz okaleczająca. Z tych właśnie względów, nawet jeśli jesteśmy początkującymi rolkarzami, kupić musimy możliwie najlepsze rolki w kwocie jaką dysponujemy. Dzięki temu zagwarantowany będziemy mieć komfort jazdy i dobre warunki do uczenia się rolkarstwa. Prawdopodobieństwo, że jazda na rolkach nam się spodoba jest wtedy znacznie większe, a sama nauka przebiegać dzięki temu powinna sprawniej, efektywniej i przyjemniej. Czasem warto dopłacić 50 lub 100 zł i mieć pewność, że kupiło się dobry sprzęt, który posłuży nam przez długie lata. Nie ma sensu co roku zmieniać rolek. Chyba, że dany rolkarz tak się wprawi i rozmiłuje zarazem w jeździe, że postanowi kupić nowe rolki znacznie szybsze od poprzednich, bądź przerzuci się z rolek rekreacyjnych na rolki slalomowe tudzież agresywne. Jeśli natomiast sympatyk rolkarstwa uprawia jazdę rekreacyjną (fitnessową) to jeden model rolek może mieć na wiele lat. Dobre jakościowo rolki są nie do zajechania…, a zużywające się koła są oczywiście wymienne.

Nie da się kupić dobrych rolek rekreacyjnych w kwocie poniżej 300 zł. Jeśli ktoś nie chce zanadto przepłacić za rolki, a zależy mu na wysokiej jakości sprzętu to wybierać powinien w szerokim asortymencie marki TEMPISH. 300 – 350 zł to kwota jaką warto przeznaczyć na porządne, wygodne, dobre technologicznie rolki. Najniższa dopuszczalna suma jaką wydać trzeba to 250 zł. W tej kwocie kupić ostatecznie można jakiś wyższy model rolek marki SPOKEY lub InSPORTline. Rolki kosztujące mniej niż 250 zł są rolkami „odpustowymi” w które inwestować zupełnie nie warto. Najlepsze marki rolek rekreacyjnych to: ROLLERBLADE i K2. Za sprzęt tych firm zapłacić trzeba minimum 500 zł, ale bezwzględnie warto tyle wydać by poczuć prawdziwą radość i satysfakcje z jazdy na rolkach płynącą.

Dlaczego odradzamy kupowanie zbyt tanich i zbyt kiepskich rolek? Ponieważ tego rodzaju zakup kończy się najczęściej szybkich zniechęceniem się do rolkarstwa i rzuceniem rolek w kąt lub koniecznością kupienia w krótkim czasie drugich rolek, co w ogólnym rozrachunku wychodzi znacznie mniej ekonomicznie. Pomijamy już fakt, że lepszy sprzęt droższych marek jest znacznie bezpieczniejszy i trwalszy.

 

Podsumowując: Nie kupuje się rolek na „początek”! Rolki kupuje się na stałe (lub przynajmniej na kilka sezonów). Powinny być one wygodne, solidne i dobre technologicznie. Dzięki temu nauka jazdy przebiegać będzie bezpiecznie, sprawnie, szybko i komfortowo, a my  czerpać z niej będziemy przyjemność. Raz wydane pieniądze powinny być dobrze zainwestowanymi pieniędzmi!

 

 

 

 

  1. Na początek nie powinienem mieć zbyt dużych kół w rolkach…

Taki pogląd też jest dobrze znany sprzedawcom w sklepach sportowych. A niby dlaczego nie? Ktoś powie: „bo są dla mnie za szybkie”, „bo się na nich zabiję”. Aby obalić ten mit wyjaśnimy może, że rolki nie są na baterie ani nie mają silnika i same z siebie nie pojadą! Rolki są rozpędzane mechanicznie siłą naszych mięśni. To my decydujemy o tym jak szybko pojedziemy. Mówiąc kolokwialnie – pojedziemy tak szybko jak szybko machać będziemy nogami. To tak jakby osoba świeżo po zdaniu prawa jazdy stwierdziła, że nie kupi samochodu z silnikiem 1,4 litra bo jest dla niej za szybki… Kupi sobie samochód z silnikiem jedno- litrowym bo taki jest lepszy dla osoby początkującej. Otóż wiemy wszyscy, że możemy wsiąść do samochodu mającego silnik nawet 4,5 l i pojechać po mieście tym samochodem z prędkością 50 km/h. To od nas zależy jak szybko pojedziemy, a duży silnik daje po prostu możliwość osiągnięcia większej szybkości. Tak też jest z rolkami. Jeśli kupujemy rolki mające koła o średnicy 84 mm to mamy świadomość tego, że na takich rolkach możemy osiągać niezłe prędkości, ale jeśli okoliczności do rozpędzania się nie będą sprzyjające to będziemy na tych rolkach jeździć poprostu wolniej.

Kolejna kwestia to poniekąd powrót do punku pierwszego. Kupujemy jedne porządne rolki na wiele lat. Jeśli kupimy rolki ze zbyt małymi kółkami, a po miesiącu użytkowania ich wprawimy się w jeżdzie na tyle by sprawnie i pewnie się na nich poruszać… poczujemy niedosyt z posiadania sprzętu z tak słabymi parametrami. Nie ma sensu za miesiąc, czy dwa kupować nowego modelu. Dlatego kupując rolki myślimy perspektywicznie i inwestujemy w „przyszłościowy” sprzęt.

Zgoda co do tego, że rolki z dużymi kołami są trudniejsze do zapanowania nad nimi. Czasem nie wybaczają błędów lub braku koncentracji… Wielkie koła ograniczają trochę zwrotność rolki, szczególnie gdy jest się rolkarzem słabo wprawionym i nie posiadającym jeszcze dużych umiejętności technicznych. Nauka jazdy na rolkach, które mają wysokie parametry, tzn.: duże koła i szybkie łożyska na pewno stawia nam nieco wyżej poprzeczkę. Jest też jednak nauką wartościową i efektywną. Jeśli już na początku przygody z rolkarstwem opanujemy jazdę na dobrym sprzęcie, to staniemy się dobrymi rolkarzami. A gdy już wprawimy się w bezpiecznej, efektownej i poprawnej jeździe… nadal będziemy odczuwać satysfakcję z użytkowania naszych rolek. Rolki będą nas zadawalały przez kolejne sezony! Będą to dobrze zainwestowane pieniądze.

 

Podsumowując: Warto kupić na początek rolki z dużymi kołami. Dzieki temu, szybciej wspniemy się na wyższy poziom nauki, a naszym modelem rolek będziemy cieszyć się bardzo długo. Dobre rolki dają więcej satysfakcji z jazdy – tak na początku, jak i na kolejnych etapach przygody z rolkarstwem. Nie należy obawiać się tego, że rolki za szybko będą jeździły. To my jeździmy na rolkach, a nie rolki na nas. To od nas zalezy tempo jazdy!

 

 

 

 

  1. W przypadku zakupu rolek z prestiżowych i drogich marek płacimy tylko za markę…

To oczywiście nieprawda. Jasne, że renoma, prestiż i popularność marki mają znaczenie. To tak jak marka MERCEDES, która sama w sobie jest już klasą. Każdy w głębi ducha marzy o mercedesie…, nie o Fiacie, nie o Fordzie… o Mercedesie właśnie! Dobrze jest mieć sprzęt z renomowanej firmy. Ale to nie tylko o snobizm chodzi. Po pierwsze rolki marek takich jak K2 i ROLLERBLADE są bardzo dobre jakościowo, niezwykle wytrzymałe, wykonane solidnie i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Nie może to być jednak jedyny argument przemawiający za zakupem sprzętu tych marek. Tu przyznać uczciwie trzeba, że tańsze firmy oferują często porównywalną jakość i trwałość. Co zatem wyróżnia tak mocno modele rolek wiodących na rynku marek? Przede wszystkim technologie, a więc systemy i mechanizmy wbudowane w rolkę. Szeroko rozumiane pojęcie TECHNOLOGIA dzieli się tu na dwie grupy: technologie związane z parametrami rolek, co ma wpływ na jakość jazdy oraz technologie związane z wygodą użytkowania, co ma wpływ na komfort jazdy. Na początek omówimy tą pierwszą grupę technologii. Dla przykładu: K2 i Rollerblade nie wkładają do swoich maszyn tradycyjnych łożysk – ABEC. Każda z tych marek ma własne, opatentowane przez siebie rodzaje łożysk, które są trwalsze i wytrzymalsze, ale przede wszystkim znacznie lepiej „ kręcą” kołem. K2 używa w swoich rolkach znakomitych łożysk ILQ. Łożyska te w odróżnieniu od ABEC składają się z 6 kulek a nie z 7 kulek, co przekłada się na mniejsze opory, przez co łożyska pozwalają na szybszą jazdę. ROLLERBLADE w swoich rolkach używa natomiast łożysk SG (skrót od Silicon Gel). Są to łożyska sylikonowo – żelowe posiadające wewnątrz specjalny smar, który wpływa na gładkość i lekkość jazdy, co też w konsekwencji przekłada się na szybkość. To jeden z przykładów technologii zawartych w rolkach lepszych marek związanych z parametrami. Takich przykładów wymienić można więcej, jak choćby jakość poliuretanu z którego wykonane są koła, oraz trwałość i waga płóz. A teraz omówimy drugą grupę technologii – tę związaną z komfortem. Otóż droższe marki posiadają całą masę systemów wpływających na wygodę jazdy. Dla przykładu: K2 oferuje swoim klientom SOFT BOOT, czyli opatentowany przez siebie system buta wewnętrznego. Wyściółka wewnątrz buta jest arcy wygodna i błyskawicznie dopasowuje się do kształtu stopy. Innny przykład to system BOA. Jest to mechanizm szybkiego i sprawnego wiązania rolek. Z przodu buta znajduje się pokrętło (takie jak spotkać można w wielu butach narciarskich), przy pomocy którego można idealnie i błyskawicznie związać but. Cała procedura wiązania trwa 10 sekund, a stopa dzięki systemowi BOA marki K2 jest perfekcyjnie trzymana w bucie. Marka Rollerblade proponuje zaś swoim sympatykom system niezwykle skutecznej wentylacji buta, dzięki której do stopy przedostaje się powietrze, a jednocześnie wilgoć z wnętrza buta szybko odprowadzana jest na zewnątrz.

Sami zatem widzicie, że płacąc za „markę” nie płaci się jedynie za nazwę tej marki, ale płaci się za całą masę udogodnień i „bajerów”, które ta marka oferuje, a które może nie są do jazdy niezbędne, ale ułatwiają i umilają życie rolkarzowi. 

 

Podsumowując: W przypadku kupienia rolek rekreacyjnych droższych firm mieć trzeba świadomość tego, że płacimy nie tylko za nazwę prestiżowej marki, ale płacimy także za jakość wykonania sprzętu, za technologie parametrów zastosowanych w poszczególnych modelach rolek oraz za systemy wpływające na wygodę i komfort jazdy, które poszczególne marki oferuję. Jeśli możemy finansowo sobie na to pozwolić powinniśmy wybrać jakiś dobry model rolek marki K2 lub marki Rollerblade. Odczuwalne wrażenia z jazdy w takich rolkach są nieporównywalne…

 

To tyle jeśli chodzi o rozprawienie się z nieuzasadnionymi mitami na temat jazdy na rolkach. Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam nieco świat rolkarstwa. Więc teraz, będąc w pełni świadomymi, wybierzcie odpowiedni dla siebie model rolek i ruszajcie w rolkarską trasę!

Ogromny wybór rolek rekreacyjnych znajduje się w sklepie internetowym: www.sportxtreme.pl !!! Polecamy! 

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Obalamy mity na temat rolek i jazdy na rolkach!"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Magda
Gość

Co za bzdury.
Po 1 skąd mam mieć pewność czy bardziej spodoba mi się jazda szybka czy slalomy i skoki przez przeszkody? Przecież od tego zależy zakup rodzaju rolek. Po 2 duże kółka to mniejsza zwrotność ponieważ szyna jest dłuższa, poza tym łatwiej rozwinąć prędkość więc i trudniej zahamować.

wpDiscuz
Do góry