Jesteś tutaj
Dom > Odżywianie > Odchudzanie z największym bublem – BMI, może zdołować!

Odchudzanie z największym bublem – BMI, może zdołować!

Wskaźnik BMI – Body Mass Index, jest powszechnie wykorzystywany w odchudzaniu. Czy słusznie?

 

Czym jest BMI?

Body Mass Index zwany inaczej wskaźnikiem Queteleta II, to współczynnik powstały na skutek podzielenia masy ciała przez kwadrat wysokości (wzrostu) podany w metrach.

Przykładowo:

  • Moja waga: 75kg
  • Mój wzrost: 1, 73m

Obliczanie BMI:

BMI = 75 : (1,73)2 = 25,01 – mój BMI podstawiam do poniższych klasyfikacji.

a) wg podstawowej klasyfikacji:

< 18,5 – niedowaga

18, 5 – 24,99 – wartość prawidłowa

≥ 25,0 – nadwaga

b) wg poszerzonej klasyfikacji:

< 16, 0 – wygłodzenie
16,0 – 16,99 – wychudzenie 
17,0 – 18,49 – Niedowaga
18,5 – 24,99 – wartość prawidłowa
25,0 – 29,99 – nadwaga
30,0 – 34,99 – I stopień otyłości
35,0 – 39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Niestety mam nadwagę

Wskaźnik Body Mass Index, który wg podstawowej i rozszerzonej klasyfikacji informuje mnie, że mam nadwagę, dobił mnie. Wydał niekorzystny wyrok. Jak to możliwe? Przecież biegam 20km w tempie 4 minut na km, chodzę na siłownię, jeżdżę na rowerze, a w wolnej chwili spaceruję z psem. Na szczęście jestem „biegającym mięśniakiem” i tłuszczu u mnie malutko. Otrzymując wynik człowiek chciał się załamać…

Szalona popularność Body Mass Index

BMI początkowo zostało wypromowane przez zagraniczne firmy specjalizujące się w produkcji preparatów wspomagających odchudzanie i leniwych lekarzy, którym ciężko jest w ciągu 5 minut przebadać pacjenta specjalistycznie. Znacznie łatwiej zapytać o wzrost i wagę, podstawić do wzoru, pokręcić głową i bąknąć o nadwadze pacjenta. BMI jest wszechobecny. Prasa, Internet to miejsca gdzie znajdziemy cud diety i plany na redukcję masy tłuszczowej, które gwarantują, że uzyskamy wymarzone ciało. Jak ognia unikam dietetyka czy stronę promującą BMI.  Jest to żerowanie na ludzkich emocjach, pragnieniach. Osoba chcąca schudnąć jest w stanie wiele poświecić, zaryzykować. Przyciągana widmem szybkiego schudnięcia kupuje online gotowe szablony diety i treningu, w żadnym stopniu niedostosowane do jej indywidualnych potrzeb, możliwości.

Zalety są dwie

BMI może być motywatorem do pracy i miarą postępów (wśród osób z zaawansowaną nadwaga i otyłych) – więcej się nie dopatrzyłem.

Porozmawiajmy o wadach

BMI ma ich klika. Największy to wprowadzanie w błąd. Kulturyści, czy ludzie aktywni, dobrze zbudowani często zostają sklasyfikowani przez Body Mass Index, jako osoby z nadwagą lub otyłością, gdy w rzeczywistości mają znikome ilości tłuszczu. Nie jest uniwersalny. Wskaźnik nie sprawdzi się u kobiet w ciąży i osób starszych. Propagatorzy BMI krzyczą, że jest pomocny w diagnozowaniu niektórych schorzeń. Czy rzeczywiście tak jest? Nie łatwiej poświecić pacjentowi trochę więcej czasu i przebadać go profesjonalnie. Nie iść na skróty!

Zacząłem biegać i chudnę w oczach a BMI twierdzi, że przytyłem

Trening fizyczny zmienia strukturę mięśnia. Powoduje poprawę jego „konstrukcji”. Włókna stają się bardziej wytrzymałe, silniejsze. W sportowym żargonie określa się to zjawisko, jako „nabite mięśnie”. Tłuszczu mamy mniej, ale waga utrzymuje się lub lekko wzrasta. Niestety, BMI bazując tylko i wyłącznie na dwóch aspektach (masa ciała i wzrost) nie jest w stanie tego wyłapać i doprowadza użytkownika do frustracji, informując go o otyłości lub nadwadze.

Więcej dostrzeżesz gołym okiem i z miarką w ręku

Zważ się. Stań przed lustrem. Zrób sobie zdjęcie. Zmierz obwód łydek, ud, tali, klatki piersiowej, ramion. Zapisz je na kartce i schowaj na miesiąc do szafy. Ubierz buty i wyjdź pobiegać, spaceruj, korzystaj z basenu, siłowni, poczuj wiatr we włosach jadąc na rowerze. 

Posmakuj życia! Użalanie się nad sylwetką nie przyniesie rezultatu. Wszystko zależy od ciebie. W tobie drzemie siła, obudź ją!

Po miesiącu ponownie zważ się. Stań przed lustrem. Zrób sobie zdjęcie. Zmierz obwód łydek, ud, tali, klatki piersiowej, ramion. Zapisz je na kartce i porównaj z wynikami z zeszłego miesiąca.

Zadowolony/zadowolona?

Nie mogę ci zagwarantować, że twoja waga spadła. Mogę powiedzieć, że twoja sylwetka wygląda lepiej, szczuplej, poprawiła ci się kondycja, jesteś radośniejszą pewną siebie osobą! 
Gratuluję! W przyszłym roku przebiegniesz maraton!

 

 Profesjonalny trening i dieta dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb – www.profi-dieta.pl

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry