Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Pływanie synchroniczne, ciekawa dyscyplina sportowa

Pływanie synchroniczne, ciekawa dyscyplina sportowa

Pływanie synchroniczne w przeciwieństwie do pływania sportowego, jest dyscypliną stosunkowo mało znaną i minimalnie spopularyzowaną.

 • Zapewne przyczyn tej sytuacji jest wiele (brak trenerów ,mała ilość klubów sportowych prowadzących sekcje pływania synchronicznego),wyjątkiem jest Wielkopolska ze szczególnym znaczeniem Poznania- kolebce tej dyscypliny w Polsce
 • Powodem napisania kilku słów na temat aspektu medycznego i zdrowotnego jest także brak  przystępnych informacji dla Rodziców, z punktu widzenia i wiedzy specjalistycznej  lekarza sportowego.

Postaramy się w kilku punktach przedstawić zalety i ewentualne zagrożenia wynikające z uprawiania sportu a pływania synchronicznego:

 • Jest to dyscyplina skierowana do Dziewcząt w różnym wieku .Rozpoczęcie treningów sportowych od lat 6-7.Trenning  obejmuje zajęcia z zakresu baletu, gimnastyki, trening pływacki ,trening specjalistyczny pływania synchronicznego w wodzie i na lądzie,połączony z muzyką.
 • Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika że około 50% populacji dziewcząt w wieku szkolnym posiada uwarunkowaną genetycznie hipermobilność stawów a nawet pewien procent można zakwalifikować (wg skali Betchley) jako dzieci z wiotkością stawów.

Co to oznacza w praktyce dla Rodziców?

– Dziecko z wiotkością stawów reaguje  w różnorodny sposób na kontakty z twardymi płaskimi podłożami (podłogi ,buty, miejsca publiczne, szkoła ,sale sportowe, boiska z twardymi nawierzchniami).

– Może unikać ruchu, chodu, może uskarżać się na bóle kończyn (kolana ,stopy, odcinka lędźwiowego i szyjnego pleców ,bóle brzucha i głowy).

– Dziecko może być rozdrażnione, ma kłopoty z koncentracją (szkoła ,dom), nadpobudliwe i wiele innych symptomów klinicznych.

– Niechęć do zajęć wychowania fizycznego i sportu, brak koordynacji ruchowej ,wady postawy i chodu.

– Nasze ciało a szczególnie nasze stopy nie są ewolucyjnie przystosowanie do nawierzchni twardych i płaskich, uprawianie sportu na takich nawierzchniach może być trudne a nawet niekorzystne dla stanu zdrowia dzieci z dużym zakresem ruchu w stawach.

 • Dlatego też stwierdzamy że skład i forma elementów treningowych zawartych w pływaniu synchronicznym jest  doskonałym wyborem dla dziewcząt z hipermobilnością stawów.
 • Jednocześnie pływanie i występy w grupie, uczy współpracy zespołowej, tworzy więzi między zawodniczkami. Wdrąża w procesie treningowymi odpowiedzialność za pracę w zespole.
 • Uczy systematyczności, elegancji ruchu, dyscypliny, kształtuje poczucie estetyki, wytwarza i rozwija harmonijnie mięsnie całego ciała Dziecka.
 • Daje szansę stałego rozwoju sprawności  psychomotorycznej  uzyskiwanej w warunkach przyjaznych dla naszych mięśni i stawów czyli w wodzie.
 • Pozwala utrzymać efektywny metabolizm organizmu, zapobiega otyłości, wykształca nawyki ruchowe i przyzwyczaja do uprawiania sportu na całe życie.
 • Ważny element to umiejętność pływania i bezpieczeństwo na wodzie, wyuczenie prawidłowych reakcji.
 • Korekcja wad chodu (harmonijny rozwój grup mięśniowych),zapobieganie pojawiania i rozwoju wad postawy ochrona przed urazami i przeciążeniami stawów kończyn i kręgosłupa.
 • Klubu AZS OŚ Poznan-Pod kierunkiem  Pani Trener Moniki Rybarczyk, mogę z pełną odpowiedzialnością również jako Lekarz sportowy polecić Rodzicom wybór dla swoich Córek  tej Dyscypliny Sportu.
 • Gwarantuje satysfakcję i dużo pozytywnych wrażeń estetycznych, Emocji sportowych połączonych z korzyściami zdrowotnymi wraz z psychofizycznym prawidłowym rozwojem Dziecka.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry