Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Podstawy gry w tenisa. Jak trzymać rakietę?

Podstawy gry w tenisa. Jak trzymać rakietę?

Znasz reguły gry  w tenisa ziemnego, jesteś wysportowany  i pragniesz rozpocząć swoje zmagania na korcie? W poniższym artykule tłumaczymy na czyp polega i jak wygladać powinna poprawna gra w tenisa.

Na prawidłową grę w tenisa składa się wiele elementów, z czego do najważniejszych należą: odpowiednia taktyka i technika gry, silne i dokładne uderzenia, giętkość nadgarstka, efektywna pomoc drugiej ręki, kąt otwarcia płaszczyzny rakiety, odległość tenisisty od piłki, chwyt rakiety, sposób przygotowania rakiety, prędkość ruchu rakiety, ruchy ciała tenisisty, a także  sposób prowadzenia rakiety. Wszystkie te elementy gry są  równie ważne i równie trudne do opanowania. Każdy element uderzenia ma wpływ na pozostałe elementy, a docelowo na efekt końcowy gry. Ważne byś perfekcyjnie wytrenował poszczególne elementy. Na dobry początek przyda ci się kilka rad, jak prawidłowo chwytać rakietę.

Bez względu na to, ile czasu spędzisz na korcie i jakie techniki gry będziesz poznawać, jeżeli nie będziesz mieć podstaw z zakresu prawidłowego chwytania rakiety. Najważniejszą częścią w budowie Twojej rakiety jest jej uchwyt. I nie chodzi tu o materiał, z którego został on zrobiony, ale raczej sposób w jaki go trzymasz. Każda pozycja dłoni w stosunku do kantów trzonka rakiety, odpowiedni układ palców, ma ogromny wpływ na uderzenie piłki. Aby prawidłowo uchwycić trzon rakiety, należy zastosować się do następujących wskazówek: zachowanie większego odstępu pomiędzy palcem środowym i wskazującym oraz zostawienie mniejszego odstępu pomiędzy palcem środkowym i serdecznym. W takim ułożeniu dłoni, kciuk i palec wskazujący wyczuwają zmiany kąta rakiety, natomiast trzy dolne palce ściskają rakietę w momencie odpicia piłki.

Wyróżniamy cztery sposoby trzymania rakiety:

  1. Kontynentalny
  2. Wschodni
  3. Zachodni 
  4. Pół zachodni.

Sposób kontynentalny jest metodą, która dawniej była używana do wszystkich uderzeń. Obecnie tym chwytem gra się serwis, wolej, lob, slajs i uderzenia defensywne. Z kolei dzięki sposobowi wschodniemu można uzyskać mocne, płaskie uderzenia. Sposób zachodni natomiast ułatwia uderzenie piłki z mocnym top spinem. Metoda zachodnia jest bardzo często używana przez zawodników, którzy preferują nawierzchnię ziemną. Natomiast sposób pól zachodni jest bardzo popularnym chwytem. Ponadto metoda ta daje dużą kontrolę dzięki utrzymanej rotacji. Chwyt wschodni jest często używany przy wykonywaniu Kick serwisu. Dzięki niemu łatwo jest wykonać płaskie i mocne uderzenie. Chwyt pół zachodni jest często używany przez zawodników preferujących nawierzchnię ziemną.

Dodatkowo w grze w tenisa mamy do czynienia z chwytami forehandowymi i backhandowymi.

Sposób trzymania rakiety dostosowujemy indywidualnie do siebie, do własnego wyboru uderzenia oraz z w zależności od wysokości uderzenia piłki. Należy pamiętać, że prawie przy każdym uderzeniu trzymamy rakietę w inny sposób.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry