Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Pulsometry i krokomierze

Pulsometry i krokomierze

I.Pulsometr to monitor pulsu lub pracy serca. Jest to urządzenie, które mierzy puls w trakcie prowadzonego wysiłku, a także informuje za pomocą sygnału dźwiękowego o nieodpowiednim tętnie biegowym.
W zależności od rodzaju treningu jaki wykonujemy (zwykłe aeroby lub interwały) tętno powinno mieścić się w konkretnych strefach. Wszystkie parametry związane z prawidłowymi przedziałami tętna są w pamięci pulsometru. Obecnie pulsometry mają poszerzony zakres funkcji, które zwiększają ich funkcjonalność.

Niektóre funkcje pulsometrów:

Pomiar tętna w przedziale od 30 do 240 uderzeń serca na minutę, możliwość wyznaczenia granic tętna z zakresie 40 – 240 uderzeń serca na minutę, licznik okrążeń (funkcja wykorzystywana w bieganiu na stadionie lub boisku), licznik kilometrów, pomiar prędkości, wysokościomierz (dzięki w budowanemu GPS rejestruje zachowanie organizmu w stosunku do wysokości nad poziomem morza).
Oprócz powyższych pulsometr posiada standardowe opcje zegarka biegowego: stoper, timer, minutnik, kalendarz. Ilość funkcji uzależniona jest od ceny pulsometrów. Ten wynalazek powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego biegacza.

Rodzaje pulsometrów:

KLASYCZNY – za klasyczne możemy uznać te pulsometry, które składają się z czujnika i którymi obwiązuje się klatkę piersiową, a zegarek zakładamy na przegub ręki. Wyposaża się je także w takie opcje jak zegar, stoper, pomiar spalanych kalorii, kalendarz, podświetlenie wyświetlacza, wodoszczelna obudowa. Przeznaczony dla tych, którym zależy na dokładnym pomiarze tętna podczas treningu.

JEDNOCZĘŚCIOWY- jest to model, który nie posiada oddzielnego czujnika zakładanego na klatkę piersiową. Niektóre zakłada się na palec, inne na nadgarstek lub szyję. Czasami do zestawu jest dołączany sensor zakładany na palec. Pomiar tętna nie jest tak dokładny, jak w przypadku pulsometrów klasycznych. Przeznaczony dla tych, którzy mierzą puls podczas spaceru czy marszu, np. w celach zdrowotnych i dla sportowców, którym nie zależy na ciągłym i bardzo dokładnym pomiarze.

Z LICZNIKIEM ROWEROWYM- przeznaczony dla rowerzystów, składa się z bezprzewodowego czujnika, który umieszcza się na ramie roweru, paska zakładanego na klatkę piersiową i prędkościomierza zakładanego na widełki koła (liczy obroty koła i mierzy przebyty dystans). Jest wyposażony w funkcje licznika, takie jak pomiar prędkości, licznik kilometrów, ale też w funkcje pulsometru, czyli mierzenie tętna, możliwość ustawiania HRmax i kontrolowania pracy serca.

II Krokomierz jest to proste urządzenie, które pomocne jest w naszych codziennych ćwiczeniach.
Każdy krokomierz wyposażony jest w funkcję mierzenia kroków w przebytym dystansie, pomiar ilości spalanych kalorii, a także pomiar trasy, jaką przebyliśmy.
Dzięki temu krokomierz umożliwia nam ocenę, jak intensywny jest nasz spacer i ile dzięki niemu możemy schudnąć.

Krokomierz do dalszej pracy nad swoim ciałem. Szczególnie popularny jest u osób trenujących bardzo popularny w dzisiejszych czasach nordic walking. Te bardziej zaawansowane modele krokomierzy wybierają już profesjonalni sportowcy. Pozwala im na lepsze treningi i przygotowanie się np. do maratonu.

Rodzaje krokomierzy:

Krokomierz na rękę z zegarkiem – są to zegarki wyposażone w funkcję liczenia kroków. Zazwyczaj są nieco droższe niż inne typy krokomierzy, ze względu na swoje funkcje. Posiadają np. pomiar międzyczasów, stoper, timer, podświetlany cyferblat umożliwiający odczytanie wyniku po zmierzchu. 
Krokomierze na rękę bez zegarka– te pedometry popularne są u osób, które przecierają szlaki górskie, ze względu na swoje dodatkowe funkcje.
Krokomierze do paska –te mogą być używane wszędzie i do każdego stroju. Przypinając je do paska, można je zakryć ubraniem, tak aby były niewidoczne. Niektóre modele wyposażone są np. w radio lub port USB.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry