Jesteś tutaj
Dom > Nowości > RODZAJE ŁYŻEW

RODZAJE ŁYŻEW

Już wkrótce rozpocznie się sezon jazdy na łyżwach! W niektórych miejscach lodowiska są już czynne i można zacząć szaleć na lodzie. Na rynkach i w parkach wielu polskich miast rozkładane są już sztuczne ślisgawki przeznaczone dla łyżwiarzy amatorów. Tym, którzy preferują jazdę na otwartym terenie i zamarzniętych jeziorach przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

Zanim zdecydujesz się na kupno nowej pary łyżew, dowiedz się wszystkiego o rodzajach łyżew, o ich przeznaczeniu i o ich podziale. Poniższy tekst prezentuje podział łyżew ze względu na dyscyplinę sportu do której są przeznaczone. Po jego lekturze świat łyżew stanie sie dla Ciebie łatwiejszy do ogarnięcia. Zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu!

 

      RÓŻNE RODZAJ ŁYŻEW    

 

 

Łyżwy dzielimy na:

– HOKEJOWE – przeznaczone do gry w hoheja na lodzie

– FIGUROWE – przeznaczone do łyżwiarstwa figurowego

– PANCZENY – przeznaczone do łyżwiarstwa szybkiego

– REGULOWANE – łyżwy rekreacyjne przeznaczone dla dzieci i młodzieży

 

 

Rodzaje łyżew:

 

ŁYŻWY DO HOKEJA tzw. hokejówki

Poza wykorzystaniem do gry w hokeja, tego typu łyżwy świetnie nadają się również do jazdy rekreacyjnej. Wykonane są one zazwyczaj ze skóry syntetycznej, mieszanek węglowych i włókien nylonowych. Buty sięgają wysokością lekko za kostkę, na pięcie zaś mają wyższy i wzmocniony fragment, chroniący ścięgno Achillesa. Płoza przynitowana jest do podeszwy buta, zrobionej z plastiku lub włókna szklanego. Buty hokejowe są węższe i krótsze niż figurowe. Ich ostrza są dość krótkie i umiarkowanie zakrzywione, dzięki czemu można osiągać na nich większe prędkości i są one o wiele zwrotniejsze niż łyżwy figurowe.  

„Hokejówki”  posiadają usztywnienie kostki, dzięki czemu łatwiej można utrzymać na nich równowagę. Nie posiadają z przodu płozy tzw. ząbków. Hamuje się na nich metodą hokejową.

Ich główne zastosowanie to gra w hokeja. Są jednak coraz częściej wykorzystywane też do jazdy rekreacyjnej.

 

Przykładowe modele:

BAUER – Supreme 140, Nexus 4000, Vapor X30

TEMPISH – Ultimate SH25, Boston, Vancouver

CCM – 1052, 2052, RBZ 80

REEBOK – 22K, 24K

SPOKEY – Toronto, Drake, Rage

AXER SPORT – Dream

 

 

                                     

 

 

 

 

ŁYŻWY DO JAZDY FIGUROWEJ tzw. Figurówki

Łyżwy figurowe są najlepsze jeśli chcecie skakać, kręcić i wykonywać najróżniejsze piruety oraz skomplikowane technicznie figury na lodzie. Figurówki mają bardzo sztywne i wysokie buty, których zadaniem jest ochrona kostki. Zrobione są z ciężkiej skóry oraz skóry syntetycznej. Muszą być bardzo dobrze dopasowane do stopy użytkownika.

Ostrze w „figurówkach” ma specyficzny wygląd – na przodzie płozy widnieją charakterystyczne „ząbki”, dzięki którym możecie wykonywać najróżniejsze wariacje, figury i skoki na lodzie. „Figurówki” to dość ciężkie łyżwy – ich płoza jest najszersza i najcięższa wśród wszystkich rodzajów łyżew.

Przykładowe modele:

SPOKEY – Classic, Axel, Femini

AXER SPORT – Elite

INSPORTLINE – WORKER Sibiri, WORKER Xara

TEMPISH – Dream Pink

 

                                            

 

 

 

                          

ŁYŻWY SZYBKIE – PANCZENY

Są to łyżwy przeznaczone do jazdy szybkiej. Wyglądają zupełnie inaczej niż „figurówki” czy „hokejówki”.

Przy łyżwach do jazdy szybkiej zdecydowanie najważniejszym atutem jest waga – muszą być one jak najlżejsze. Posiadają bardzo długie i cienkie ostrza, które umożliwiają osiąganie większych prędkości maksymalnych. Są natomiast mało skrętne. Daleko im do zwrotności hokejówek. Ich zadaniem jest bardzo szybka, wyścigowa jazda.

Wykonane są z lekkiej elastycznej skóry. But jest krótki i sięga przed kostkę, w związku z czym łyżwa jest zupełnie niezabezpieczona.

Panczeny dobrze sprawdzają się w treningu aerobowym, ale tylko naprawdę doświadczeni łyżwiarze będą mogli wykorzystać ich możliwości. Inną sprawą jest fakt, że łyżwy te nie nadają się za bardzo do jazdy po lodowiskach publicznych, więc trening na nich sprawdza się raczej na dużych, zamarzniętych jeziorach lub na specjalnie przeznaczonych do tego torach.

Przykładowe modele:

CADO MOTUS – CadoMotus Comp

 

                           

 

 

 

ŁYŻWY REGULOWANE

Łyżwy regulowane, podobnie jak rolki regulowane, przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Ich główną cechą jest możliwość regulacji rozmiaru buta. Występują w rozmaitych przedziałach rozmiarowych, np.: 30-33, 34-37, 32-35 itd. Przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej.

Przykładowe modele:

K2 – Annika Ice Jr

AXER SPORT – Camry

SPOKEY – Kidice

INSPORTLINE – Kelly

TEMPISH – Expanze

NILS – NH 322

SIGNA – SH 310A

                                    

 

 

 

 

Tak wygląda podział łyżew ze względu na ich przeznaczenie i budowę. Zastanów się jaki rodzaj łyżwiarstwa kręci Cie najbardziej, albo jaką dyscyplinę na lodzie chciałbys uprawiać i dostosuj łyżwy do swoich potrzeb i możliwości.

 

Sklepy łyżwiarskie są już „załadowane” świeżym sprzętem, więc zachęcamy do zakupów.

 

Wszystkie opisane powyżej modele łyżew dostepne są na stronach internetowych:

www.sportxtreme.pl oraz www.łyżwy-sklep.pl 

Polecamy te sklepy sportowe!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry