Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Rolkarstwo. Nauka hamowania.

Rolkarstwo. Nauka hamowania.

Zaczynasz naukę jazdy na rolkach? Mamy dla Ciebie kilka rad. Po pierwsze znajdź odpowiednie miejsce. Wystarczy asfaltowa alejka, najlepiej na płaskim terenie. Dobrze żeby była rzadko uczęszczana, ponieważ łatwiej uczyć się gdy nie trzeba omijać przechodniów i rowerzystów a przy okazji nie będziemy stwarzać zagrożenia.

Dla własnego bezpieczeństwa nie zapominajmy o ochraniaczach na łokcie i kolana, może przydać się również kask.Mamy rolki, ochraniacze i wybraną trasę – możemy rozpocząć naukę. Pozycja wyjściowa i start. Jeśli masz doświadczenie w jeździe na łyżwach, masz ułatwione zadanie. Pozycja wyjściowa to lekko ugięte nogi w kolanach i tułów pochylony do przodu. W takiej pozycji unikniesz niebezpiecznych upadków do tyłu, na plecy. Bywa, że na początku trudno oswoić się z kółkami, które za szybko uciekają do przodu, kiedy ciało pozostaje w miejscu. Po kilku próbach każdy znajdzie swoją optymalną pozycję. Stratujemy podobnie jak w jeździe na łyżwach, odpychając się na bok a nie do tyłu. Dobra rada: staraj się wykonywać jak najdłuższe ruchy. Jedź długo na jednej rolce.

Hamowanie

Pamiętaj, że nie sztuką jest się rozpędzić na rolkach ale zatrzymać i w porę reagować na sytuacje pojawiające się na twojej drodze. Hamulec w rolkach to gumowy bloczek usytuowany najczęściej w prawej rolce za kółkami. Wystarczy rolki przechylić do tyłu, naciskając na niego jak największym ciężarem, by manewr był skuteczny. Z nabraniem większej wprawy w jeździe na rolkach okaże się, że ten sposób hamowania jest nam nie potrzebny, a gumowy klocek wręcz przeszkadza. Dlatego po nabraniu pewności w jeździe można go zdemontować. Wystarczy odkręcić ostatnią śrubę i usunąć cały element hamulca. Z nowymi rolkami powinnieneś dostać dodatkową śrubę. Jest ona krótsza niż ta mocująca hamulec, to ją należy skręcić kółko.

Hamowanie, zwalnianie metodą metoda T:

Jest to sposób dla bardziej zaawansowanych. Hamuje się całą rolką. Układ nóg przy tym manewrze przypomina literę „T”. Jedną nogę przystaw prostopadle za drugą i hamuj wszystkimi czterema kółkami. Wybór nogi nie ma znaczenia, którą będzie Tobie wygodniej. Naukę hamowania metodą T najlepiej zacząć od jazdy na jednej rolce. Później pozostanie juz tylko dołożenie nogi i próba utrzymania toru jazdy. Oczywiście żaden z opisanych wyżej sposobów hamowania nie pozwoli nam stanąć nagle w miejscu. Dlatego pierwszą rzeczą po opanowaniu umiejętności utrzymania równowagi i toru jazdy jest nauka skutecznego i kontrolowanego hamowania. Pozwoli to szybciej reagować na warunki na drodze. Pamiętaj, że podczas jazdy musisz nabyć umiejętność przewidywania pewnych sytuacji.

Hamowanie hokejowe

Wprawni rolkarze stosują zatrzymanie przez obrót w miejscu lub tzw. Hamowanie hokejowe poprzez nagły skręt. Pamiętaj o tym, że wszystko zależy jednak od sytuacji. Podstawowym sposobem hamowania powinno być hamowanie sposobem T.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry