Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Wraz ze wzrostem popularności zdrowego i aktywnego trybu życia, powstało wiele urządzeń mających ułatwić i urozmaicić ćwiczenia. Do jednych z najbardziej popularnych przyrządów obecnie zalicza się z pewnością trenażer eliptyczny zwany także orbitrekiem. Swoje uznanie zawdzięcza połączeniu ruchów wykonywanych na innych maszynach, czyli stepperze, bieżni mechanicznej i rowerku stacjonarnym.

Trenażer eliptyczny, dzięki płynności ruchów na nim wykonywanych sprawia, że trening nie obciąża naszego organizmu i oszczędza stawy. Mimo tego, że ćwiczenie na nim wydaje się proste i przyjemne, pozwala ćwiczącym na spalenie dużej ilości kalorii w stosunkowo krótkim czasie, a także na wymodelowanie większości partii całego ciała.

Korzyści z trenowania na orbitreku:

1. Jest idealnym urządzeniem dla osób starszych oraz tych, które posiadają problemy z dolegliwościami pleców, kolan czy bioder. Dzięki temu, że ruch jest płynny, a stopy nie uderzają o podłoże – nacisk na aparat kostno-stawowy jest zminimalizowany.

2. Ruch wykonywany na orbitreku przypomina połączenie pieszej wycieczki, jazdy na nartach biegowych oraz jazdy na rowerze, dzięki czemu urozmaica trening i zapobiega nudzeniu się podczas ćwiczeń.

3. Trenażer eliptyczny pozwala na trening całego ciała i angażuje wszystkie większe partie mięśniowe. Dzięki temu doskonale wzmacnia zarówno dół jak i górę ciała, co wpływa na odpowiedni wygląd całej sylwetki.

4. Regularny trening na orbitreku zwiększa zdecydowanie gęstość naszych kości, co ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o zapobieganie osteoporozie.

5. Dzięki eliptycznemu ruchowi wykonywanemu na tym urządzeniu, nawet bardzo intensywny trening wydaje się lżejszy niż na innych maszynach.

6. Przeciętnie osoba ćwicząca na orbitreku spala około 13 kalorii na minutę, co jest bardzo dobrym wynikiem, jeżeli porównać to z innymi urządzeniami cardio,

7. Jako jedno z niewielu urządzeń pozwala na trenowanie górnych partii mięśniowych, które są w większości zaniedbywane podczas treningów na innych maszynach cardio.

Przeciwwskazania:

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do ćwiczenia na trenażerze eliptycznym, jednak jest pewna grupa osób dla których ćwiczenie na orbitreku może być uciążliwe. Są to ludzie mający problem z krążeniem i którym często podczas normalnych ćwiczeń cierpną nogi. Specyfika wykonywania ruchu po elipsie wiąże się z trzymaniem nóg przez cały czas na podłożu. Dlatego dla osób skarżących się na mrowienie w stopach, trening na orbitreku już po 5 minutach może okazać się nie do wytrzymania.

Warto wiedzieć przy zakupie

 • długość kroku, jest to bardzo istotny parametr, jeżeli krok jest zbyt krótki to trening dla osoby o wyższym wzroście będzie męczący (niektóre urządzenia mają możliwość regulacji ),
 • płynność ruchu, kolejną kluczową sprawą na którą warto zwrócić uwagę jest płynność wykonania ruchu na orbitreku, nie może on być szarpany czy wprawiający w drganie całe nasze ciało, ruch musi być wykonywany w stabilny i harmonijny sposób,
 • poziom hałasu, im ciszej działa urządzenie na którym ćwiczymy, tym bardziej możemy skoncentrować się na realizowanym treningu,
 • regulacja obciążenia, im szerszy wachlarz możliwości doboru obciążenia, tym lepiej można dostosować trening do swojej osoby,
 • gwarancja, wskazane jest, aby okres gwarancji sięgał co najmniej 24 miesięcy,
 • duży wyświetlacz, aby wszystkie monitorowane parametry treningu były widoczne,
 • programy treningowe, powinny zawierać obowiązkowo rozgrzewkę (warm-up), schłodzenie (cool-down) i trening interwałowy (interval training), ponadto im więcej programów tym bardziej różnorodny i ciekawy trening, przekładający się na efektywność,
 • dopasowanie do naszej osoby, przed zakupem należy wypróbować sprzęt w sklepie bądź na siłowni, abyśmy widzieli czy nam odpowiada.

Jak należy trenować na orbitreku ?

 • Zasada podobna jak w przypadku każdego innego urządzenia przygotowanego do treningów aerobowych. Po pierwsze – musimy ustalić priorytety. Jak już to mamy, to czas przygotować się do treningów. Początkowo proponuję trenować co dwa dni, po 20-30 minut (najlepiej tuż po treningu siłowym). Po około tygodniu jeśli jesteśmy wstanie – to zwiększamy czas jednej sesji treningowej. Tak jak jest pokazane w tabeli.

  Tydzień – Ilość treningów w ciągu tygodnia – Czas [w minutach]

  1 – 3 – 20
  2 – 3 – 25
  3 – 3 – 30
  4 – 4 – 35
  5 – 4 – 40
  6 – 4 – 45
  7 – 4 – 50
  8 – 4 – 55
  9 – 5 – 60

  Druga opcja jest skierowana do osób bardziej zaawansowanych.
  Tydzień – Ilość treningów w ciągu tygodnia – Czas [w minutach]

  1 – 3 – 25
  2 – 3 – 30
  3 – 4 – 35
  4 – 4 – 40
  5 – 4 – 45
  6 – 4 – 50
  7 – 4 – 55
  8 – 5 – 60
  9 – 5 – 60

Korzystanie z tego urządzenia sprzyja uzyskania wysportowanej i zdrowej sylwetki, dlatego warto uwzględnić trening na orbitreku w swoim planie fitness, abyśmy mogli przekonać się o jego zaletach.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry