Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Snowboard. Jak przygotować sprzęt do sezonu?

Snowboard. Jak przygotować sprzęt do sezonu?

Poniżej kilka zdań na temat przygotowania sprzętu snowboardowego do sezonu zimowego! Tekst zaczerpnęliśmy z portalu: snowboard.pl Czytaj i gotuj się na deskę!!! 

 

 

Zima nadchodzi wielkimi krokami. Snowboardziści z coraz żywszym biciem serca wpatrują się w prognozy pogody, czekając na pierwsze opady śniegu. Niektórzy, bardziej niecierpliwi mówią „nie przyjdzie góra do Mahometa, musi Mahomet pójść do góry” – pakują manatki i jadą na alpejskie lodowce. Wcześniej jednak jedni i drudzy zaopatrują się w nowy sprzęt, wymieniają jego zużyte elementy i … nie mogą się doczekać, kiedy wypróbują to wszystko na śniegu. Jednak może się okazać, że nie wszyscy będą zadowoleni z efektów tych prób, i to nie dlatego, że wybrali złą deskę, lecz dlatego, że nie zadali sobie trudu odpowiedniego przygotowania jej do jazdy.

Nawet najwyższy model deski, najbardziej renomowanego producenta nie nadaje się do jazdy bezpośrednio po wyjęciu z folii i zamontowaniu wiązań. Ślizg nowej deski jest zabezpieczony specjalnym smarem fabrycznym, którego rolą nie jest bynajmniej zapewnienie optymalnego poślizgu na śniegu.

Również deska już używana, a nie przygotowana ponownie do jazdy nie w pełni zaspokoi nasze oczekiwania, gdyż jej ślizg w najważniejszych miejscach (wzdłuż krawędzi) jest już na pewno pozbawiony smaru, natomiast same krawędzie nie są już idealnie ostre (nawet kilkugodzinna jazda w twardych warunkach powoduje wywinięcie wierzchołka krawędzi ku górze, czyli pozbawienie jej możliwości dobrego wbicia się w podłoże). Do tego dochodzić mogą dziury i rysy w ślizgu, które również powodują mniej płynne przemieszczanie się deski po śniegu.

Oczywiście, aby wyrównać płytkie rysy w ślizgu oraz naostrzyć krawędzie wystarczyłoby oddać sprzęt do serwisu wyposażonego w specjalną maszynę do ostrzenia desek, jednak maszyna taka „zbiera” sporo ślizgu i krawędzi, tak że już po kilku lub kilkunastu takich operacjach mogłoby się okazać, że nasza deska nie ma już ślizgu, a krawędź ma grubość żyletki.

Dlatego też niezbędne jest opanowanie niezbyt trudnej sztuki podstawowego ręcznego przygotowania i naprawy deski.

 

PRZYGOTOWANIE STANOWISKA PRACY

Przede wszystkim należy znaleźć sobie wygodne miejsce, w którym możemy umieścić deskę, którą będziemy „obrabiać”. Ideałem jest posiadanie specjalnych imadeł do snowboardu, w których możemy pewnie umocować deskę zarówno poziomo (ślizgiem do góry), jak i pionowo (krawędzią do góry). Rolę tę mogą częściowo spełnić również imadła narciarskie. Jeśli jednak nie dysponujemy żadnymi z powyższych, możemy z powodzeniem położyć deskę na oparciach dwóch krzeseł. Należy jedynie upewnić się, że stół z imadłami lub nasze krzesła stoją na jakiejś łatwo zmywalnej podłodze, gdyż usunięcie smaru lub stalowych opiłków z perskiego dywanu może nastręczać niejakie trudności.

Należy również postarać się o dostępność prądu oraz odpowiednie oświetlenie deski, aby dokładnie było widać wszystkie uszkodzenia.

 

 

NAPRAWA ŚLIZGU

Pierwszą czynnością powinno być oczyszczenie ślizgu przy pomocy cykliny z brudu i starego smaru lub smaru zabezpieczającego. Teraz można dokładnie obejrzeć ślizg i krawędzie, aby zlokalizować wszystkie uszkodzenia. Wystające fragmenty ślizgu należy usunąć przy pomocy stalowej cykliny lub przez obcięcie ostrym nożykiem. Tak odsłonięte i zlokalizowane dziury powinny zostać odtłuszczone przy pomocy specjalnego zmywacza do smarów lub zwykłej benzyny ekstrakcyjnej. Następnie bierzemy pałeczkę P-texu, podpalamy jej koniec i pozwalamy, aby roztopione tworzywo kapiąc wypełniało dziury w ślizgu. Po zalaniu dziur zbieramy nadmiar nakapanego tworzywa przy pomocy raszpli lub stalowej cykliny. Na koniec naprawiane miejsca można jeszcze wyrównać bardzo drobnym papierem ściernym.

 

 

OSTRZENIE KRAWĘDZI

Zanim przystąpimy do ostrzenia krawędzi, musimy zdecydować jaki kąt nadamy jej dolnej i bocznej powierzchni. Standardowo dolna płaszczyzna krawędzi jest ustawiona w jednej linii z powierzchnią ślizgu, natomiast boczna – pod kątem 90 stopni do tej powierzchni. Każde zmniejszenie, a więc wyostrzenie kąta bocznej płaszczyzny spowoduje lepsze trzymanie krawędzi, ale będzie wymagało lepszej techniki i większej precyzji jazdy. Z kolei podniesienie pod niewielkim kątem dolnej płaszczyzny krawędzi sprawi, że deska będzie łatwiejsza w prowadzeniu i będzie bardziej wybaczała błędy.

Ostrzenie krawędzi rozpoczynamy od ich dolnej płaszczyzny. Wyrównujemy ją przy pomocy pilnika lub specjalnej ostrzałki, mającej funkcję obróbki dolnej płaszczyzny krawędzi. Ostrzałka taka będzie niezbędna, jeśli chcemy mieć kontrolę nad kątem ustawienia dolnej płaszczyzny krawędzi.

Następnie zabieramy się za boczną płaszczyznę. W tym celu ustawiamy deskę pionowo, krawędzią do góry. Ostrzymy krawędź przy pomocy ostrzałki z drobnym pilnikiem, ciągnąc ją jednostajnymi ruchami od przodu do tyłu deski. Oczywiście należy wybrać ostrzałkę o odpowiadającym naszym wymaganiom kącie ustawienia pilnika w stosunku do powierzchni ślizgu.

Wybierając kąty ustawienia krawędzi należy jednak pamiętać, aby jej dolna płaszczyzna nie była podniesiona bardziej niż 1-1,5 stopnia, natomiast boczna nie miała kąta ostrzejszego niż 87 stopni.

Na zakończenie naostrzoną krawędź powinno się wypolerować kamieniem ceramicznym, dzięki czemu uzyskamy twardszą i bardziej odporna na uszkodzenia powierzchnię.

 

 

SMAROWANIE

Mając wyrównany ślizg i naostrzone krawędzie można przystąpić do smarowania deski. Czynność ta jest istotna zarówno dla uzyskania właściwego poślizgu na śniegu, jak i dla utrzymania odpowiednich właściwości ślizgu przez jego ochronę przed nadmiernym wysuszeniem.

Zanim przystąpimy do właściwego smarowania należy usunąć przy pomocy cykliny resztki starego smaru oraz odtłuścić ślizg wspomnianym wcześniej zmywaczem lub benzyną ekstrakcyjną. 

Teraz można wziąć żelazko (najlepiej nie to samo, którym prasujemy sobie ubrania) i rozgrzać je do takiej temperatury, aby przyłożony do jego spodu smar topił się i dość szybko spływał. Kiedy żelazko się nagrzeje, ustawiamy je nad ślizgiem w pozycji pionowej i przykładamy do jego spodu kostkę smaru. Polewamy równomiernie całą długość ślizgu kapiącym smarem, a następnie „prasujemy” ślizg rozprowadzając smar po całej jego powierzchni. W tym miejscu ważne jest, aby żelazko nie miało zbyt wysokiej temperatury i aby nie pozostawało zbyt długo w jednym miejscu deski. Przegrzanie ślizgu grozi jego miejscowym odklejeniem i wybrzuszeniem, co może się okazać uszkodzeniem niemożliwym do naprawy.

Kiedy cały ślizg jest już pokryty smarem zostawiamy deskę do ostygnięcia i … prawie gotowe. Pozostaje jeszcze tylko zcyklinować nadmiar smaru. Pisząc „nadmiar” mamy na myśli cały smar, jaki da się usunąć przy pomocy cykliny. Idealnie przygotowana deska nie może mieć ani grama smaru na powierzchni ślizgu. Smar powinien jedynie wypełniać mikropory w strukturze samego ślizgu.

Oczywiście osiągnięcie właściwego rezultatu w dużej mierze zależy nie tyle od właściwego smarowania, co od samego doboru smaru. Smary produkowane są z przeznaczeniem do używania w konkretnych warunkach śniegowych. Na każdym opakowaniu występuje informacja o temperaturze i rodzaju śniegu, do jakiego dany smar jest przeznaczony.

To w skrócie tyle o amatorskim przygotowaniu deski. Powodzenia i do zobaczenia na stoku.

 

tekst z www.snowboard.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry