Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Snowboard. Pierwsze kroki na desce

Snowboard. Pierwsze kroki na desce

Dzisiejszy tekst dedykowany jest snowboardowym nowicjuszom. Stanowi zbiór porad dla osób początkujących, które postanowiły postawić swoje pierwsze kroki na desce snowboardowej.

Poniższy artykuł to pierwsza lekcja jazdy na snowboardzie. W pierwszej jego części mowa będzie o upadaniu i wstawaniu na desce, część druga to opis najczęściej popełnianych w czasie nauki błędów.

Zapraszamy do lektury!

 

         SNOWBOARD      

 

 

 

1. Upadek i wstawanie

Jest takie powiedzenie „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. W snowboardzie przewracają się wszyscy, oczywiście początkujący trochę częściej. Jeżeli do upadku będziesz przygotowany to masz większą gwarancję, że nie nabawisz się jakiegoś poważnego urazu. Dlatego też naukę jazdy na snowboardzie warto zacząć od prawidłowego upadania.

 

UPADEK DO PRZODU

Przewracając się do przodu, staraj się nie upadać na dłonie, lecz oprzeć się na przedramionach. Ochronią Ci one twarz i nie doznasz urazu nadgarstków, co jak wiemy jest częstą kontuzją snowboardzistów. Następnie podkurcz kolana i podnieś deskę ponad śnieg. Jest to najbezpieczniejsza forma upadku i należy strać się wyrobić sobie taki nawyk.

Upadek do przodu

 

UPADEK DO TYŁU

Upadając do tyłu, gwałtownie ugnij kolana, aby obniżyć środek ciężkości. Ręce lekko rozstawione, ugięte w łokciach pozostaw z przodu. W żadnym wypadku nie próbuj się podpierać rękami do tyłu. Staraj się zetknąć z podłożem pośladkami, następnie przewracając się na plecy, brodę przyciągnij do piersi, aby ochronić głowę. Deskę podnieś ponad śnieg. Bardzo ważne jest aby nie upadać na ręce gdyż bardzo łatwo można sobie uszkodzić nadgarstki.

Upadek do tyłu

 

WSTAWANIE

Wstawanie dla początkujących snowboardzistów nie zawsze jest łatwe. Często jest tak, że kiedy próbujemy wstać to deseczka nam zjeżdża. Najłatwiej wstać z pozycji leżącej na brzuchu. Przednią krawędź deski należy oprzeć na śniegu. Następnie odepchnąć się obiema rękami od podłoża i wyprostować kolana, wracając do pozycji stojącej. Jeżeli przewróciłeś się na plecy, będziesz miał problem z powstaniem z tej pozycji na płaskim terenie. Przewróć się wówczas na brzuch.

wstawanie na snowboardzie

 

 

Obejrzyj na filmach jak to robić:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Yfize5V5yoA 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qmwJ2eMis8A 

 

                 SNOWBOARD      

 

 

 

 

2. Najczęstsze błędy osób początkujących

Ilu początkujących tyle różnych błędów i problemów na stoku. Istnieją jednak dwa szczególne błędy, których popełnianie znacznie utrudnia naukę jazdy na desce snowboardowej. Warto ich unikać bo dzięki temu unikniemy wielu kłopotów na desce.

Oto te błędy:

1.Nie korzystanie z lekcji jazdy na desce

2.Nie korzystanie z ochraniaczy

 

 

Ad1. Nie korzystanie z lekcji jazdy na desce

Jeśli chcesz nauczyć się jeździć na desce, to lekcje snowboardingu z doświadczonym instruktorem nauczą cię najważniejszych technik i umiejętności snowboardowych, z których będziesz ciągle korzystał w trakcie jazdy. Więc zapomnij o samodzielnym uczeniu się jak jeździć bezpiecznie na desce- od tego jest nauczyciel. Sama teoria nie wystarczy! „Technika spadającego liścia” jest najlepszą techniką do nauki jazdy na desce. Dzięki niej nauczysz się jak bezpiecznie zjeżdżać z góry, mając wszystko pod kontrolą. To jest właśnie to, czego potrzebujesz, prawda?? Pamiętaj – nauka jazdy pod okiem instruktora jest znacznie bezpieczniejsza, efektywniejsza i szybsza.

 

Ad2. Nie korzystanie z ochraniaczy

Nie ubieranie odzieży ochronnej jest całkowicie nierozsądne i głupie. Jeżeli chcesz nauczyć się jeździć na desce, będziesz wiele razy upadać. Jeżeli nie jeździsz po puchu to Twoje ciało jest narażone na bezpośredni kontakt z twardym podłożem. Możesz się domyślić czym to grozi- stłuczeniami i bólem. No i oczywiście rodzącym się strachem i obawą przed kolejną próbą jazdy. Musisz nosić ochraniacze snowboardowe na głowie i kolanach. Ochrona nadgarstków jest również bardzo dobrym pomysłem. Jeśli złamiesz rękę w nadgarstku podczas złego upadku, długa przerwa w jeździe murowana!. Kask jest doskonałym pomysłem jeżeli decydujesz się na samodzielną jazdę już po pierwszych lekcjach. Jeżeli uderzysz głową parę razy o twardy, ubity śnieg, na pewno zrozumiesz o co chodzi. Spodenki ochronne z ochraniaczami na kość ogonową , biodra i uda to rzecz która jest bardzo przydatna początkującym snowboardzistom, ale nie tylko. Ochraniacz kości ogonowej uprzyjemni Ci trudne początki , kiedy to upadasz niemal co chwilę. Jeżeli jesteś prawidłowo przygotowany i masz na sobie ochraniacze, możesz spokojnie upadać, wiedząc, że nie zrobisz sobie krzywdy. Również nauka będzie Ci szybciej szła. Będziesz bardziej bezpieczny i będziesz mógł czerpać z jazdy więcej przyjemności. I nie rezygnuj z ochraniaczy nawet wtedy, gdy idzie Ci już coraz lepiej. Na pewno będziesz chciał próbować nowych trików, prędkość jazdy będzie coraz większa, więc będziesz potrzebował ochraniaczy tak samo jak na początku, albo nawet jeszcze bardziej- tyle że teraz już z innych powodów.

 

                                

 

 

Bez przyswojenia sobie powyższych informacji, nie ma sensu wybierać się na stok. Zacznij przygodę ze snowboardem z bodyinfo. Czytaj nasze teksty i dowiaduj się z nich wszystkiego co w nauce przydatne. Owocnej nauki życzymy!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry