Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Snowboarding. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!

Snowboarding. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!

W ostatnich latach zapanowała niesamowita moda na tzw. freeride, czyli ekstremalną jazdę bez ograniczeń. Ten rodzaj szaleństwa występuje w różnych dyscyplinach sportu, min.: na rowerze, na deskorolce, na nartach zjazdowych lub na desce snowboardowej. My dziś omówimy freeride snowboardowy.

 

 

 

Na czym polegać miałby ten styl ekstremalnej jazdy?

Jazda nad przepaściami, trawersami, dolinami, czyli poza wyznaczonymi trasami. Wszystko to w harmonii z otoczeniem. Wydostawanie się na góry samodzielnie lub za pomocą kolejki czy helikoptera. Zjeżdżanie bez zatrzymywania z podziwianiem dziewiczych stoków. Czucie się naprawdę wolnym. Na tym właśnie polega freeride. 

Lot trwa kilka sekund. Nie za bardzo widać, jak zbliża się ziemia, bo… ziemi nie widać w ogóle. Jest tylko wielka biała plama, nieograniczona żadnymi ramami. Jak ma się szczęście – lądowanie jest miękkie. Ugina się mocno kolana, czasami kuca i jedzie dalej. Za kilka metrów kolejny skok. Na czym polega ten styl snowboardingu? To proste – aby zjechać po świeżym śniegu, ze stromego stoku i… zostać w jednym kawałku.

 

 

Na temat freeridu na nartach i na rowerze pisaliśmy już kiedyś na portalu: www.bodyinfo.pl.

Przeczytaj o tym poniżej:

http://bodyinfo.pl/jazda-na-nartach-freeride-poczuj-sie-naprawde-wolny.a2077 

http://bodyinfo.pl/jazda-na-nartach-jak-zaczac-przygode-poza-trasami.a1481 

http://bodyinfo.pl/ostra-jazda-na-rowerze-gorskim-porady-jak-nauczyc-sie-extremy.a2191

 

Dziś opowiemy Wam o jeździe FREERIDOWEJ na desce snowboardowej.

 

Na pierwszy rzut oka wyczyny freeriderów zdają się być lekkomyślne. Po co ktoś miałby zjeżdżać z dziewiczych stoków, ryzykując utratą zdrowia czy nawet życia? A jednak chętni się znajdują i jest ich coraz więcej. Adrenalina uzależnia! Freeride to wolność jak mawiają freeriderzy.

 

Czym tak naprawdę jest SNOWBOARDOWY freeride?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jak sama nazwa wskazuje – FREERIDE to „wolna jazda”, czy mówiąc inaczej jazda freewolna. Odbywa się w dziewiczym terenie, po nieprzetartych szlakach, często w puchu śniegu. Freeride to wyjątkowa i niepowtarzalna odmiana snowboardingu. Jest to styl jazdy, który dostarcza wiele niezapomnianych doznań. Kto raz spróbuje freeridu, ten skazany na niego będzie już do końca swojej przygody z deską. 

Freeride to jazda terenowa połączona ze  skokami z nasypów. Polega między innymi na wypatrywaniu skrótów i poszukiwaniu nieuczęszczanych tras. Chcąc omijać leciwe świerki i dęby podczas zjazdu należy właśnie wybrać ten styl jazdy.

 

 

 

 

Freeride w polskich górach

O prawdziwym freeridzie w Polsce nie mamy za bardzo co marzyć… Dlaczego? Mówiąc freeride mamy na myśli lodowce, szczyty gór na które możemy się dostać tylko przy pomocy helikoptera, ogromne ilości śniegu który kryje w sobie niebezpieczeństwo. Z takim freeridem wiązać się musi się bardzo dobra znajomość gór oraz dokładnie zaplanowana trasa.

Ten rodzaj freeridu dostępny jest tylko dla zaawansowanych i wprawionych snowboardzistów, którzy poza doświadczeniem, dysponują też dużym budżetem, jaki potrzebny jest na zorganizowanie tego typu wyprawy.

W Polsce nie mamy lodowców ani czterotysięczników, ale to nie oznacza, że nie mamy terenów do freerideu. Wprawdzie, to co oferują freeriderom polskie góry, to tylko namiastka tego z czym spotykają się światowej klasy freeriderzy za granicą, nie mniej jednak, dla wielu sympatyków zimowego szaleństwa będą to warunki wystarczające. Ciekawe miejsca do „Wolnej Amerykanki” znajdują się np.: w Korbielowie, w Szczyrku, w Zakopanem, w Czechach lub na Słowacji. U naszych południowych sąsiadów nie będziemy mieć do czynienia z wysokimi górami czy z ogromną otwartą przestrzenią. Tam będziemy się raczej przedzierać przez gęste lasy, które wymuszają na nas nienaganną technikę jazdy. Poruszać się po nich trzeba niezwykle ostrożnie, gdyż w obszarach leśnych nawierzchnię stanowi puch śnieżny. Jeździ się po nim dużo trudniej niż po ubitych trasach.

 

 

Freeride w puchu

Jazda w puchu wymaga od nas innej techniki skrętów oraz ogólnie trochę innej techniki jazdy. Musimy pamiętać o tym, aby nie dociążać przedniej nogi bo możemy zanurkować w śniegu. Jeżdżąc w puchu ciężar ciała musimy przenosić na tylną nogę. A jeżdżąc przez las musimy pamiętać żeby zanadto się nie rozpędzać bo skręty wykonywane w puchu są trudniejsze do opanowania. Zbaczając z trasy dobrze jest mieć jakieś ogólne rozeznanie terenu, gdyż nie wiadomo co może na nas czyhać i gdzie możemy wylądować (zazwyczaj zbaczając z trasy ląduje się w dziwnych miejscach z dala od wyciągu). 

Należy również uważać żeby przypadkiem nie spowodować zejścia lawiny! Wybierając się na freeride warto mieć ze sobą jakiegoś kompana bo jeśli coś się stanie to łatwiej i szybciej można udzielić sobie na wzajem pomocy. Warto mieć też przy sobie telefon komórkowy. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. Rozsądnym rozwiązaniem jest zabrać ze sobą w trasę zestaw lawinowy.  

 

Zobaczcie na filmikach, jak jeżdżą freeriderzy:

https://www.youtube.com/watch?v=1HC_DaB1qn4 

https://www.youtube.com/watch?v=zUTCSf24cGI 

 

Deska do FREERIDU

Deska freeride’ owa jest niesymetryczna, czyli kierunkowa. Nos deski jest podniesiony, abyśmy nie utonęli w puchu śnieżnym, a środek ciężkości przesunięty do tyłu, co ułatwia manewrowanie. Deski freeride’ owe są dłuższe, węższe w talii i mniej elastyczne od freestyle`owych. Przód jest zawsze szerszy od tyłu, co ułatwia skręcanie i powoduje że dziób nie zakopuje się w puch. Środkowa część i tył deski jest w nich z reguły dość twarda, a dziób bardziej miękki. Zapewnia to stabilność i możliwość dobrej jazdy na krawędziach.

 

Więcej o deskach snowboardowych przeczytacie tu:

http://bodyinfo.pl/wszystko-na-temat-desek-snowboardowych.a2248 

http://bodyinfo.pl/jak-wybrac-sprzet-do-snowboardu.a1411 

 

Podsumowując: Jeżeli jesteś snowboardzistą, a nie próbowałeś jeszcze jeździć po dziewiczych, nieprzetartych szlakach to koniecznie powinieneś spróbować tej formy snowboardingu. Potrzebujesz do tego nieco innego sprzętu od tego jaki używa sie do pozostałych stylów jazdy i solidnego przygotowania, ale wrażenia i odczucia, które freeride jest w stanie zapewnić są tego warte. Każdy snowboardzista powinien spróbowac tej zajawki!

 

 

 

Powyższy artukuł powstał na podstawie

tekstów pochodzacych ze stron:

e-snowboard.info

andegrand.pl 

instrukcje.com.pl 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry