Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Squash. Jak się za to zabrać?

Squash. Jak się za to zabrać?

Zamierzasz rozpocząć przygodę ze squashem i nie wiesz jak się za to zabrać? Udajesz się ze swoją pierwszą wizytą do klubu i nie wiesz co Ci będzie potrzebne? W poniższym tekście radzimy jak się przygotować do uprawiania tej dyscypliny sportu. 

Aby grać w squasha nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani wyjątkowego przygotowania. W większości przypadków wystarczą sportowe ubranie i buty. Jednak aby pierwsza wizyta w klubie była dla nas przyjemną przygodą należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy oraz poświęcić chwilę na przygotowanie.

 

                      

 

 

SPRZĘT

Buty do squasha

Poruszanie w squashu w głównej mierze opiera się na szybkim starcie do piłki, gwałtownym wyhamowaniu i szybkim powrocie na pozycję. Wyobraź sobie przez co przechodzą Twoje stopy podczas godzinnego meczu. Buty do squasha są projektowane i przystosowane do tego typu ruchów dlatego zakup specjalistycznego obuwia wydaje się być najlepszą inwestycją na początek. Jeśli nie planujesz dodatkowych wydatków użyj standardowych sportowych butów, jednak upewnij się, że mają jasną podeszwę. Zabierając do klubu buty z czarną podeszwą możesz nie zagrać wcale ponieważ większość klubów nie toleruje butów z czarnymi podeszwami umieszczając informację „non marking shoes only”. Do klubu musisz zabrać swoje buty – kluby nie oferują usługi wypożyczania butów.

Rakieta

Rakieta to oczywiście ważny element squashowego ekwipunku. Z pewnością najlepiej gra się swoją własną rakietą a jej zakup to najprzyjemniejszy wydatek w budżecie. Jednak uważajmy aby nie popełnić dość częstego błędu zbyt pochopnego kupienia rakiety bez jej wcześniejszego przetestowania w klubie. Producenci prześcigają się w marketingowych chwytach, terminach i technologiach, jednak bez przetestowania kilku modeli i typów rakiet wybór może okazać się chybiony. Rakiety do squasha charakteryzują: kształt, waga, balans i naciąg – wpływają na zdolność manewrowania rakietą, dokładność i siłę uderzenia. Powinniśmy zainwestować w rakietę wykonaną z nowoczesnych kompozytów, unikając rakiet aluminiowych które są rozwiązaniem ekonomicznym jednak są cięższe i mają tendencję do przenoszenia większych wibracji.

Piłka

Większość klubów oferuję wypożyczenie piłki jednak jeśli planujesz grać częściej kup swoją piłkę. Koszt piłki to ok 10 zł, koszt wynajęcia k 2 zł. Pamiętaj o właściwym wyborze piłki.

Ubranie

Zabierz wygodne sportowe ubranie. Temperatura na klimatyzowanych kortach to zazwyczaj ok. 20 stopni a więc nie ubieraj się zbyt ciepło. Godzinny mecz to duży wysiłek a więc jeśli masz tendencję do mocnego tracenia wody podczas uprawiania sportu kup frotowe opaski na nadgarstki i czoło oraz w przerwach używaj ręcznika. Krople potu na korcie mogą powodować śliską powierzchnie i niebezpieczeństwo kontuzji.

Torba

Jeśli planujesz dłuższą przygodę ze squashem warto zaopatrzyć się w profesjonalną torbę dzięki której oddzielisz rakietę od reszty sprzętu i mokrych ubrań zapewniając jej bezpieczny transport.

Okulary

Charakterystycznym wyposażeniem zapewniającym bezpieczeństwo w squashu są okulary ochronne. Zdecydowanie polecamy zakupienie i przyzwyczajenie się do gry w okularach od samego początku. Kontakt z piłką jest zazwyczaj bolesną i nieprzyjemną sytuacją – grając bez okularów narażamy się na poważną kontuzję. Pamiętajmy o bezpieczeństwie na korcie.

 

                                                                     

 

 

KOSZTY I PRIORYTETY W BUDŻECIE POCZĄTKUJĄCEGO GRACZA:

BUTY (Wysoki priorytet zakupu) – Do squasha potrzebujesz dobrych butów. Na początku wystarczą zwykłe sportowe buty jednak upewnij się, że mają jasną niebrudzącą podeszwę. W innym wypadku możesz nawet nie zostać wpuszczonym na kort. Koszt:  100 – 500 zł.

OKULARY – (Wysoki priorytet zakupu) – Grając bez okularów ochronnych narażasz się na poważną kontuzję. Koszt: 50 – 100 zł

RAKIETA (Średni priorytet zakupu)- Większość klubów umożliwia wypożyczenie rakiety, co oczywiście na dłuższą metę nie jest rozwiązaniem ekonomicznym,  pozwala jednak upewnić się który model będzie dla Ciebie odpowiedni. Gdy wyrobisz już sobie preferencje co do typu rakiety kupisz sobie taka, jaka najbardziej Ci odpowiada. Koszt kupna: 100 – 700 zł, koszt wypożyczenia: 5 – 20 zł.

PIŁKA (Średni priorytet zakupu) – Piłki są dostępne w klubach. Warto jednak pomyśleć o swojej piłce. Masz wówczas pewność, że jest dobrej jakości ,a jej typ jest odpowiedni do Twojego poziomu gry. Koszt kupna: 10 – 15 zł, koszt wypożyczenia: 0 – 2 zł.

TORBA (Niski priorytet zakupu) – Wystarczy dowolna sportowa torba lub plecak. Pomyśl o specjalnej torbie na rakiety jeśli planujesz częstsze wizyty w klubie. Koszt: 100 – 400zł.

UBRANIE (Niski priorytet zakupu) – Do gry wystarczy dowolne, wygodne, sportowe ubranie.

 

                                                                 

 

 

KILKA PRAKTYCZNYCH RAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

  1. Poczytaj o zasadach gry przed pierwszą wizytą w klubie.
  2. Na pierwszą grę spróbuj umówić się z bardziej doświadczonym graczem lub trenerem.
  3. Nie wnoś na kort niepotrzebnych gadżetów. Nie kładź komórek, portfela, toreb w rogach kortu – pozostaw wszystkie rzeczy w szatni lub w torbie na zewnątrz.
  4. Przyjdź do klubu z wyprzedzeniem.
  5. Weź ze sobą wodę lub napój izotoniczny.
  6. Pomyśl o stałej rezerwacji kortu. Regularny trening to gwarancja postępów.

 

  OBUWIE DO SQUASHA

 

 

Zapoznanie się z powyższymi wskazówkami sprawi, że z łatwością wkroczysz w świat squasha. Przed pierwszą grą przygotuj się dobrze teoretycznie, byś jak najszybciej przyswoił sobie technikę gry, ale także całą otoczkę ze squashem związaną. Dzięki temu Twoja przygoda z tą dyscypliną szybko stanie dla Ciebie pasjonującym, emocjonującym i fascynującym przeżyciem.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry