Jesteś tutaj
Dom > Nowości > SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu

SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu

To co w squashu ważne to nieustanna praca nad poszczególnymi elementami gry. Żelazna kondycja, tygrysia siła i szybkość błyskawicy to niezwykle przydatne cechy dobrego gracza. Niewiele będą one jednak znaczyć, jeśli gracz nie będzie potrafił znakomicie rozgrywać piłek. Dlatego też zachęcamy Was byście wraz z portalem www.bodyinfo.pl uczyli się i doskonalili najciekawsze fragmenty gry.

W tym artykule skoncentrujemy się na istotnych elementach poprawnego returnu, który wraz z poprawnym serwisem często stanowią o powodzeniu i przyjemności z rywalizacji na korcie. 

 

                           

Wiele punktów w squashu jest zdobywanych bądź traconych podczas odbioru serwu. Jest to ten stały fragment gry, który często jest zaniedbywany i dosyć rzadko trenowany. Dobry return pozwala na rozpoczęcie budowania całej akcji. Ten istotny fragment gry należy traktować dosyć szczególnie, gdyż jest to szansa na przejście z defensywy do ofensywy. 

 

Odbierając serw jesteśmy skazani na warunki, jakie zaproponuje nam przeciwnik. Musimy odpowiedzieć adekwatnie do jakości i sposobu serwu, oceniając czy będzie on mocny, lekki, dokładny, wysoki, niski, z rotacją czy bez itp. Możliwość dokładnego ustawienia się do odbioru piłki jest dość istotna. Najlepiej tak odebrać serwis, aby samemu nie popełnić autu i jednocześnie „wyprosić” przeciwnika z pozycji T. Najbardziej rozpowszechnionym i zarazem skutecznym returnem jest zagranie piłki do tylnego narożnika po tzw. long linę. Często zdarza się nam grać piłkę z woleja i wymaga to sporej koncentracji oraz precyzji. Nie najlepszym rozwiązaniem jest granie crossa (piłka dosyć łatwa do przejęcia przez stojącego na T partnera). Oczywiście każde zagranie może okazać się zaskakujące, jeśli nie będzie zbytnio sygnalizowane. W przypadku zaś wspomnianego crossa powinniśmy odbijać pewnie i zdecydowanie. Grając return wzdłuż ściany pamiętajmy, aby piłka miała odpowiednią długość i wysokość oraz starajmy się to uczynić jak najbliżej ściany. Oznacza to, że powinna móc „zgasnąć” przed tylną szybą oraz być styczną do ściany bocznej. Każdy inny return też powinien pozwalać piłce „gasnąć” w jednym z czterech narożników, bądź też w nicku (spojenie ściany z podłogą). A do wyboru mamy jeszcze drop lub wolej drop, w zależności od momentu odbioru piłki, oraz cross drop. W przypadku graczy bardziej zaawansowanych skuteczny bywa atakujący return i najczęściej jest to „kill shot” właśnie po crossie (po przekątnej). Tłumacząc na język polski jest to bardzo mocne zagranie tuż nad dolną linię w taki sposób, aby piłka dzięki trafieniu w nick (krawędź łącząca podłogę ze ścianą) utraciła całą swoją energię lub potoczyła się po podłodze. 

 

 

 

Gdzie i jaką pozycję przyjąć przy odbiorze serwu?Najbardziej logicznym miejscem jest oczywiście środek pola serwisowego, na którym stoimy, czyli na zewnątrz boksu serwisowego, tuż za jego środkowo-dolnym narożnikiem. Dzięki tej pozycji możemy w miarę szybko zareagować na serwis w jakikolwiek punkt tegoż pola. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż większość returnów będziemy zmuszeni grać w bliskim sąsiedztwie ściany bocznej, bowiem tam będą kierowane piłki serwującego.
Reasumując, w zależności od jakości zaserwowanej piłki mamy do wyboru: 

• zagranie wolejem zanim piłka uderzy o boczną ścianę, 
• wolejem po odbiciu o boczną, 
• drivem przed szybą, 
• drivem po odbiciu o szybę 
• boastem. 

Za każdym razem postarajcie się dokonać perfekcyjnego wyboru sposobu zagrania. Biorąc pod uwagę powszechnie stosowany, mniej lub bardziej dokładny lob serwis, postarajcie się przygotować rakietę, trzymając ją główką do góry, a zewnętrzną stopę nieco bardziej ustawić palcami w kierunku ściany bocznej. Takie ustawienie gwarantuje lepszą stabilność w odbiorze wysokich piłek przy ścianie. 

W sytuacji, kiedy serwis przeciwnika jest wyborny i sprawia nam spore kłopoty w odbiorze, dobrze jest podejść nieco bliżej, aby zmienić miejsce, w którym stoimy. Efekt może być natychmiastowy, bowiem partner poddany pewnego rodzaju presji powinien zmienić nieco serw, co z kolei może okazać się dla niego trudne lub bez jego zmiany zaczniemy w tym nowym miejscu bezproblemowo odbierać serw. Nie pozbywajcie się zaserwowanej do Was piłki jak „gorącego kartofla”. Starajcie się szybko ocenić trajektorię lotu piłki i wybrać najdogodniejsze zagranie do jednego z czterech narożników kortu. Mam nadzieję, że od tego momentu Waszym zadaniem nie jest już tylko odebrać piłkę, ale odebrać ją dokładnie, biorąc pod uwagę, dokąd ta piłka ma zmierzać i jakiego rodzaju trudności przysporzyć rywalowi.

 

                                                           

 

 

Ćwiczenie doskonalące return: 
• wolej grany blisko bocznej ściany, stojąc tuż za narożnikiem serwis boksu, 
• 3 x wolej po linii i 1 x long linę, 
• serwis-return-game; gra na punkty z partnerem w oparciu o dwa odbicia (serwis i return). Każdy zajmuje swoje pole serwisowe. Gracz A serwuje najlepiej jak potrafi, zaś gracz B musi odebrać serw po linii tak, aby piłka zmieściła się w szerokości serwis boksu. Każdy nieodebrany lub źle odebrany serw, to punkt dla przeciwnika. Gracze serwują i „returnują” naprzemiennie i grają np. do 5 pkt. Następnie zawodnicy zmieniają strony. 

 

 

Powyższy tekst powinien pomóc Wam w trenowaniu trudnego, ale ciekawego zagrania jakim jest return. Zapoznajcie się z treścią artykułu, a następnie zacznijcie wcielać te informacje w życie. Żadna teoria nie zastąpi praktyki, ale warto na teorii się opierać i od niej zaczynać. Jeśli szukacie więcej wiadomości na temat gry w squasha, czytajcie dział: REKREACJA naszego portalu BODYINFO – http://www.bodyinfo.pl/rekreacja.c6 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry