Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Stres a bieganie.

Stres a bieganie.

Czasem dopada nas stres. Jeśli jesteśmy zapalonymi joggerami, staramy się jednak nie opuszczać w związku z nim treningu. Wybieramy ulubioną trasę i staramy się wypocić całą frustrację. Czasem to pomaga. Niestety istnieje ryzyko, że zamiast rozładować w ten sposób napięcie, możemy jedynie nabawić się kontuzji.

 

 

 

W momencie, gdy jesteśmy przytłoczeni stresem nasze zasoby energii są nadwątlone i nie potrafimy skutecznie wykorzystać mięśni ani szybko reagować. Nie oznacza to oczywiście, że możemy biegać tylko wtedy, kiedy jesteśmy zrelaksowani. Kortyzol i adrenalina to hormony stresu, które mogą wpłynąć korzystnie na sportowe wyniki, ale pod warunkiem, że są uwalniane w małych ilościach. Np. napięcie przed startem może być skutecznym dopingiem. Ale chroniczny stres, gdy przez wiele tygodni czujemy się totalnie wyczerpani, to zupełnie inna sprawa. Kiedy poziom kortyzolu jest podwyższony przez dłuższy czas, nasze mięśnie i układ odpornościowy zaczynają funkcjonować gorzej. Istnieje kilka sposobów, by poradzić sobie z niektórymi trudnymi sytuacjami:

Jesteś rozkojarzony. np.: po kłótni. Wobec tego masz mniejszą skłonność do zwracania uwagi na takie szczegóły jak prawidłowa postawa, czy dziura w chodniku. ROZWIĄZANIE- Biegaj po płaskiej, dobrze oświetlonej nawierzchni. Wybierz malowniczą trasę, tak by bieganie pozwoliło Ci cieszyć się chwilą. Biegaj ze słuchawkami w uszach – muzyka łagodzi obyczaje.

Jesteś podminowany. Skoro jesteś zestresowany, to na pewno jesteś zmęczony. ROZWIĄZANIE- Oprzyj się pokusie, aby biegać by się wyładować. Jeśli zaczniesz trening zmęczony już na początku, odbije się to na stylu biegu. Będziesz się garbić, niepewnie stawiać stopy, a to może doprowadzić do kontuzji. Zrób sobie dzień przerwy, albo zdecydowanie zwolnij tempo biegu.

Jesteś zbyt spięty. Nagle orientujesz się, że głowę masz wciśniętą w ramiona, a szczęki zaciśnięte. ROZWIAZANIE- Jeśli zaczniesz biegać zaraz po ciężkim dniu, możesz naciągnąć sobie mięśnie. Jeśli to możliwe zapewnij sobie masaż przed biegiem. Natomiast profilaktycznie, warto trenować regularnie elastyczność i siłę.

 

 

Jeśli stres nie jest zbyt mocny, bieganie oczywiście poprzez dostarczanie organizmowi endorfin może poprawić samopoczucie. Zanim jednak przystąpisz do biegania, zastosuj się do trzech zasad:

  1. ODDYCHAJ WOLNIEJ – Spróbuj się uspokoić koncentrując się na oddechu. Zamknij oczy i wyobraź sobie powietrze docierające coraz głębiej do brzucha z każdym wdechem. Wypuszczaj powietrze wolniej, niż je wciągałeś.
  2. ROZGRZEJ SIĘ – Żeby walczyć ze sztywnością związaną ze stresem, zacznij od 5 minut spaceru. Przyśpieszaj stopniowo.
  3. BAW SIĘ – Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz się śmiałeś i odtwórz w pamięci tą sytuację. W trakcie biegu staraj się mieć ją przed oczami. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry