Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie

Stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie

Nie od dziś wiadomo, że stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie. Ale dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak nie ze względu na to, iż osoby narażone na stres spożywają mniej wartościowe posiłki, ale z faktu, że stres może w znaczącym stopniu zmniejszyć zdolność spalania kalorii przez organizm ludzki. Udowodnili to naukowcy z Ohio State University w USA. Badanie zostało przeprowadzone na 58 kobietach, których średnia wieku wyniosła 53 lata. Posiłki badanych kobiet składały się z 60g tłuszczy, 59g węglowodanów i 36g białka. Przez sześć godzin po spożytym posiłku naukowcy monitorowali krew i wydatek energetyczny u kobiet. Dodatkowo naukowcy z Ohio State Univeristy wykorzystali ankiety w celu określenia, w jakim stopniu każda z osób badanych jest zestresowana. Okazało się, że wydatek energetyczny był większy u kobiet zrelaksowanych. Uwalnianie tłuszczów po posiłku znacznie wzrosło, jednak wzrost ten był wolniejszy u kobiet z wysokim czynnikiem stresu.

 

 

Kobiety narażone na stres miały wyższy poziom trójglicerydów we krwi, co upraszczając oznacza, iż organizm zwyczajnie ma problemy ze spalaniem zbędnej tkanki tłuszczowej.

Badanie to może być nie tylko ciekawostką, ale także kluczem do odpowiedzi na pytanie dlaczego osoby trzymające dietę w ryzach i wylewające siódme poty na treningu mają problem z pozbyciem się zbędnych kilogramów i zalegającej tkanki tłuszczowej.

 

Trener personalny: Sebastian Strokosz

Do góry