
W każdym sporcie, technika oznacza minimum ruchów, które są potrzebne do optymalnego wykonania zadania ruchowego. W przypadku squasha to minimum ruchów niezbędnych do poprawnego uderzenia piłki rakietą. A więc jeśli mówimy o kimś, że gra poprawnie technicznie, mamy na myśli że ten ktoś potrafi przyjmować wygodne pozycje zapewniające najlepsze uderzenie, jakie w danym momencie jest możliwe.
Mówiąc innymi słowy, poprawna technika to napinanie tylko tych mięśni, które są niezbędne do wykonania odbicia piłki i które pozwalają na gotowość do kontynuowania gry. Dzięki poprawnej technice gry wzrasta nasza kontrola nad własnym ciałem, rakietą i w efekcie nad uderzaną piłką. Prawidłowa technika pozwala na racjonalizację wydatkowania energii podczas gry oraz zwiększa nasze możliwości na kontynuowanie dłuższej wymiany podczas rywalizacji.
Technika gry w squasha sprowadza się do jak najbardziej kontrolowanego odbijania piłki. Szukając optymalnych rozwiązań mamy na celu takie zagranie, które będzie stanowić mniejszy lub większy problem dla naszego przeciwnika. Kluczem do tego jest przyjmowanie najdogodniejszych pozycji na korcie w celu realizacji powyższego celu. Oczywiście, w rzeczywistości jest to o wiele trudniejsze niż w teorii. Ciągły ruch i zmieniająca się konfiguracja: Ty, piłka oraz presja, jaką wywiera na nas przeciwnik nie stwarza dogodnych warunków do łatwego technicznego grania.
Patrząc na kort do squasha rozróżniamy dwie pozycje do obicia piłki względem naszego ciała. Jest to forhand i backhand. W zależności od tego, co zamierzamy zagrać wyróżniamy: drive (long line), skrót (dropshot), crosscourt, lob, boast. Wszystkie te zagrania można także wykonać jako volley, czyli uderzenie z powietrza. Na poprawną technikę każdego zagrania składają się pojedyncze elementy i zdolności, które sprawiają, że przy minimum niezbędnego wysiłku jesteśmy w stanie wykonać dobre lub bardzo dobre uderzenie z powtarzającą się dokładnością.
Cała squashowa technika to następujące zagadnienia: kontrola nad piłką, kontrola poruszania się po korcie (pozycja, odległość do piłki, praca nóg oraz balans), kontrola rakiety (trzymanie rakiety, rola nadgarstka, przygotowanie zamachu, timing, wyczucie przeciwnika w zasięgu rakiety, siła trzymania gripu), zdolność wychwytywania własnych błędów i poruszanie się po korcie.
Zapoznanie się z powyższym artykułem pozwoli na poszerzenie wiedzy, dzięki której będziesz w stanie w sposób świadomy modyfikować swoje złe zagrania, czyli po prostu poprawiać technikę gry w squasha. Niezbędne będą oczywiście liczne godziny treningu, które umożliwią Ci opanowanie poprawnych technicznie zagrań. Korzystna może się także okazać pomoc instruktora, który ustawi właściwie Twoje Ciało i pokaże Ci jak przyjemne może być gra w squasha.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!