Jesteś tutaj
Dom > Zdrowie > Witamina C

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do prawidłowej syntezy kolagenu, i jest to widoczne w niedoborze witaminy C, szkorbut typu c, w którym włókna kolagenowe syntetyzowane w organizmie nie mogą tworzyć włókien prawidłowo, w wyniku tych  zmian, występuje delikatność naczyń krwionośnych i złego gojenia się ran.

Witamina C wykazuje pewne antykataboliczne działanie, które prawdopodobnie wiąże się ze zmniejszeniem kortyzolu wywołanego wysiłkiem, ale może mieć również pewne pozytywne skutki przez swoje działanie antyoksydacyjne. Z drugiej strony, niektóre z antykatabolicznych właściwości antyoksydantów mogą być związane ze zmniejszeniem stężenia kortyzolu.

Badania wykazują, że ćwiczenia mogą negatywnie wpływać  na tkankę mięśniową poprzez zwiększenie powstawania wolnych rodników. Te wolne rodniki mogą prowadzić do zmęczenia mięśni, zapalenia mięśni i  niszczenia włókien. W normalnych warunkach wolne rodniki generowane są na niskim poziomie i zneutralizowane są przez enzymy antyoksydacyjnew wątrobie i mięśniach szkieletowych. Niestety, wzrostowi poziomu wolnych rodników spowodowanego aktywnością fizyczną towarzyszy jednoczesny spadek podaży antyoksydantów. Zbadano potencjalny efekt ochronny premedykacji kortykosteroidami lub przeciwutleniaczami (kwas askorbinowy lub allopurynol) u królików z reperfuzją wywołaną uszkodzeniem mięśni szkieletowych po ischemi. W badaniu tym przez 4 godziny z niedokrwieniem u królików kończyn dolnych wywołanym przez pneumatyczne opaski, a następnie reperfuzji na 1 godzinę, spowodowało  znaczną ilość ultrastrukturalnych uszkodzeń mięśni piszczelowych przednich, którym towarzyszy wzrost krążącej kinazy kreatynowej.

Przygotowanie zwierząt z depomedrone przez dawki 8 mg  doprowadziło do ochrony struktury piszczelowego mięśnia  zarówno światła i mikroskopii elektronowej. Wysokie dawki i ciągły wlew dożylny z kwasem  askorbinowym (80 mg / h) przez cały okres niedokrwienia i reperfuzji również został zachowany szkielet struktury mięśniowej, chociaż allopurinol w różnych dawkach nie miał działania ochronnego.

Dane te są w pełni kompatybilne z mechanizmem niedokrwienia / reperfuzji indukowanej uszkodzenia mięśni szkieletowych, w zakresie wytwarzania rodników tlenowych i neutrofili sekwestracji i aktywacji. One też wskazują, że uszkodzenie ludzkiego mięśnia szkieletowego powodowane przez długotrwałe stosowania opaski uciskowej może być zmniejszone bez  prostych farmakologicznych interwencji.

Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu i jest silnym antyoksydantem z korzystnym wpływem na stany zapalne. Badania nad witaminą C pokazują, że może to mieć poważny wpływ na zmniejszenie bólu i zapalenia mięsni po treningu.

W jednym z badań 400 mg witaminy C zmniejsza obolałość po ćwiczeniach. Witamina C bierze udział w enzymatycznej hydroksylacji proliny, tworząc 4-hydroksyproliny, aminokwas, który jest integralną częścią kolagenu i elastyny.

Wniosek

Witamina C oprócz tego że jest silnym antyoksydantem ma też znaczny wpływ na kondycję naszych stawów.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry