Jesteś tutaj
Dom > Odżywianie > Zwykłe marnotrawstwo jedzenia

Zwykłe marnotrawstwo jedzenia

Poza farmakologiczną ingerencją w ośrodek sytości i łaknienia inną istotną strategią na redukcję tłuszczu w organizmie jest zmniejszenie przyswajania substancji odżywczych z pokarmu. Kolokwialnie mówiąc każda kolejna wizyta w toalecie staję się droższa. Bardzo popularnymi lekami na odchudzanie są inhibitory trawienne tłuszczów np. ostatnio powszechnie reklamowany orlistat. W świecie roślin można także odnaleźć związki o podobnej funkcji. Należą do nich: katechiny zielonej herbaty oraz bioaktywne substancje zawarte w ekstraktach z liści granatu właściwego, Cassia nomame i Cissus quadrangularis. Te ostatnie pełnią dualistyczną rolę, gdyż wpływają także na hamowanie łaknienia. Badania pokazały, że frakcja fitosterolowa Cissus quadrangularis podwyższa stężenie serotoniny w mózgu, dzięki czemu odczuwany dobrostan i sytość są porównywalne do stanu po zjedzeniu sporego talerza spaghetti.

Internet aż huczy od stwierdzeń potwierdzających niemal identyczną skuteczność działania ekstraktów z owoców Cassia nomame co orlistatu. Są to jednak jak na razie obserwacje samym zainteresowanych konsumentów i sportowców, wiec  potrzebne są obszerne badania kliniczne, które porównają skuteczność obu inhibitorów lipaz.

Intensywne odchudzanie jest sytuacją stresową, która wzmaga produkcję i wydzielanie hormonów stresowych m.in. kortyzolu. Hormon ten wykazuje silne działanie kataboliczne na tkankę mięśniową i jednocześnie osłabia działanie układu odpornościowego. Dodatkową zaletą już opisywanego Cissus quadrangularis jest blokowanie receptorów dla kortyzolu, co prowadzi do zachowania masy mięśniowej podczas redukcji kalorii oraz stymuluję proces regeneracji tkanki łącznej – ścięgien i wiązadeł. Badania pokazały, że ekstrakty z Cissus quadrangularis przyspieszają odbudowę kości po złamaniach. Dzięki Cissus quadrangularis nawet podczas bardzo intensywnego odchudzania nasze mięśnie i kości zachowają swoją masę a my skutecznie zahamujemy trawienie tłuszczów i dodatkowo będziemy syci.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Zwykłe marnotrawstwo jedzenia"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
retytrr
Gość

prawda

wpDiscuz
Do góry